Hřeben je známý snad od nepaměti, prastarým názvem Kozí vrchy, tak jej nazývali kdysi místní a tak jej také využívali. Turisticky, pokud je známo, první poznávali tuto krajinu, byl spolek brněnských německých turistů. Tito objevovali a zpřístupnili hřeben a jeho okolí. Byl tu altánek s vyhlídkou na Lelekovice v dáli je Brno, cesta po hřebenu často kamenicky upravovaná včetně mnohých schodišť na nejvyšší vrchol ve výšce 526 metrů s rozhlednou, bylo tu vybudování chaty s krásnou studánkou.

Přístup byl tehdy ponejvíce známý z Adamova přes Vranov. Na paměť budovatelů byla v blízkosti vrcholu připevněna deska, která byla zničena neznámými horlivci po rozpadu Rakouského císařství a před několika roky znovu obnovena. V současnosti se počet návštěvníků, ne vždy milovníků přírody, neustále zvyšuje až do množství pro přírodu nedobrého. Vrcholí to každoročně při akcích v prvém novoročním dnu na nejvyšším vrcholu.

Příroda je vždy hezká v každém ročním období, za každého počasí. Fotografie vznikly při prvém trochu větším sněhu při minimu návštěvníků. Přístup po turistických značkách na hřeben je možný z Lelekovic, Podlesí, Svinošic nebo Vranova. Pro pěší je nejkratší výstup na vrcholy, a to vlakem do České, lidé mohou cestovat  městskými autobusy od Globusu, z Jehnic a z Ořešina.

MILOSLAV ŠTULPA