Martina Trchová (1983) vystudovala učitelství výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Od dob studií se věnuje volné tvorbě a s přestávkami též výuce (výtvarné workshopy a kurzy). Inklinuje nejvíce k malbě akrylem, ale v současnosti ráda experimentuje i s akrylovými spreji. Soubor maleb nazvaný Zimní výstava zahrnuje střední plátna a menší akvarely a kvaše inspirované všedními chvilkami v monochromě zbarvené zimní krajině a větší plátna zachycující specifickým viděním okolí řeky Svitavy v bezprostřední blízkosti autorčina domu v Brně-Obřanech.

Zrcadlo mraků a Slunce na hladině jezera Opleta, největšího v území přírodní památky Holásecká jezera.
Tip na výlet: Za jezery a dalšími vodami v okolí Brna

Martina Trchová vystavuje po celé České republice, svá díla ale vyvezla i do takových zemí, jako jsou Turecko či Kazachstán. V roce 2014 odjela do Himálají učit výtvarnou výchovu a o této zkušenosti píše ve své autorské a napůl malované knize Deníky z Ladakhu.

Umělkyně se věnuje také ilustraci. V roce 2021 doprovodila sprejovanými ilustracemi dětskou knihu Markéty Pilátové Bába Bedla a linorytem ozdobila knihu Marie Knitschke Jedůvky. V roce 2023 se nakladatelství Meander chystá vydat pokračování knihy Bába Bedla a nakladatelství Host vydá celokreslenou autorskou knihu Haló babi.

Mimo výtvarnou tvorbu je Martina Trchová zpěvačkou a autorkou naléhavých písní, které se žánrově pohybují na hranicích jazzu, folku, šansonu a blues. Na svém kontě má již tři alba - Čerstvě natřeno (2005), Takhle ve mně vyjou vlci (2010) a Holobyt (2016), za který získala cenu Anděl 2017.

Více fotografií Tomáše Svobody z vernisáže zde