Po dvouleté pauze způsobené pandemií covid-19 se v parku na Kraví hoře sešel rekordní počet lidí. Slunečné počasí využilo přes pět tisíc lidí k návštěvě festivalu, kde se mohli dozvědět více o klimatu, uhlíkové stopě či šetření energií. Pomyslným průvodcem jim byla obří tuna CO2 – názorný nafukovací model, který na akci postavilo město Brno. Lidé mohli zjistit, kolik takových tun vyprodukují a co dělat proto, aby jich bylo míň. Mnohé návštěvníky nadchlo, že mohli vidět také Terralonu. Děti byly z modelu Země tak nadšené, že jej málem odvalily.

Den Země s podtitulem „Aby klima bylo prima” splnil očekávání. „Paní učitelku z BiGy tak nadchlo naše stanoviště se skleníkovým efektem, že se rozhodla zkusit program i se svými žáky,” raduje se lektorka Veronika Brázdilová z Lipky. Děti si pomocí prohazování míčků atmosférou planety mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak náročné bylo dostat z atmosféry skleníkové plyny v roce 1990 a jak je tomu dnes.

Inspirativní bylo i poslední stanoviště, kde děti dostaly odměnu na památku a pověsily přání planetě na klimatický strom. „Den Země jsme poprvé pořádali v roce 1992 a myslím, že v tom budeme pokračovat i nadále. Je nutné lidem připomínat, co mají dělat, aby planeta zůstala krásným místem, jakým dosud je, i pro další generace,” uvedla ředitelka Lipky Hana Korvasová. Organizátoři sami se snaží o šetrný přístup k přírodě – například tím, že na akci není použito jednorázové nádobí.

Zapojily se i rodiny prchající před válkou na Ukrajině, pro které byl program částečně přeložený. Kapela Epydemye jim věnovala písničku Skočil jsem do tmy: všem, kteří přišli, i když by raději byli doma ve své zemi, a všem, kteří za ni stále bojují.

Zuzana Slámová