Ne každý, kdo pokukuje po jednostopém stroji, chce být motorkářem. Někdo si žádá prostě jen šikovný dopravní prostředek do města, který eliminuje čekání ve frontách, usnadní parkování a přitom bude v souladu s běžným, civilním životním stylem svého uživatele.

Lepší volbu, než je Honda SH125, v takovém případě těžko najdete. Sedíte na ní ve stejné pozici jako za svým pracovním stolem, díky úzké stavbě i řidítkům se prosmýkne i tou nejmenší mezerou mezi vozidly, odpustí hromadu začátečnických chyb a úložných prostor nabízí skoro jako malé auto.

Přitom jde o spolehlivý, kvalitní stroj se čtyřicetiletou historií, během níž se ladila technika i ergonomie k naprosté dokonalosti. I proto je v Evropě - narozdíl od České republiky, kde žebříčku oblíbenosti vládne model PCX - nejprodávanějším skútrem.


Nahrává se anketa ...

V nové barvě Vetro Green

Zásadní modernizací prošlo „esháčko“ v roce 2020 a v letošním roce si připravilo jen decentní designové změny. Kraluje jim zbrusu nová barva Vetro Green, která je - na mou duši - průhledná! Podle Hondy se přitom nejedná jen o atraktivní prvek poutající pozornost, ale také o novou technologii výroby plastů, která by měla šetřit 10 % produkčních emisí. Další novinkou jsou tmavé disky a u zmíněné verze Vetro Green i černý přední blatník.

S velkými 16palcovými koly působí SH poměrně majestátně a zepředu k tomuto dojmu přidává i pás LEDkových světel s perfektní svítivostí. Líbí se mi i chromované výběžky z hlavního světla, na jejichž konci jsou rafinovaně zabudovány blinkry.

Navzdory zdání je však skútr velmi úsporný na šířku, což se týká jak řidítek, tak celkové stavby. Obrovskou výhodu tohoto faktu oceníte, až se budete proplétat auty postávajícími v zácpě a podaří se vám projet i uzoučkou mezerou.

Honda SH125 - videorecenze:

| Video: Youtube

Skútr Honda SH125 - pochvala ergonomii

Pro člověka zvyklého sedlat motocykly i některé sportovnější skútry, bude pozice při prvním usednutí lehce nezvyklá. Sedí se tu totiž jako na míse, ještě výstižnější je možná přirovnání k pracovnímu stolu.

V kyčlích i kolenech máte pravý úhel, tělo vzpřímené a k vysokým řidítkům se nemusíte sklánět ani natahovat. Tím líp se tu však bude sedět jezdci, který není zvyklý na motorky, ale spíše na zmíněný stůl. Podlaha je úplně rovná, opatřená jen protiskluzovými výstupky, které fungují dokonale. Tady se nemusíte bát uklouznutí, ani když zaprší.

Samotné sedlo je položené trochu výš, takže si jezdec menší postavy při zastavování nejspíš poposedne až na klesající přední část, zato je pohodlné a taky dostatečně dlouhé pro dva pasažéry. Spolujezdci se budou líbit i masivní madla a prostorné výklopné stupačky.

Dost prostoru na helmu i nákup

U městského skútru se počítá s tím, že vás bude provázet běžným denním režimem. Ráno jedete do práce nebo do školy s laptopem a dokumenty, odpoledne vyřídíte schůzky, pochůzky a nákupy. Na všechny tyto činnosti je SH skvěle připraveno.

Tašku či kabelku zavěsíte na háček pod řidítky, do podsedlového prostoru bez potíží uložíte helmu a pořád vám zbývá velký kufr, který ke skútru dostanete jako standardní výbavu.

Pod sedlem najdete také menší vaničku na drobnosti, přihrádku na mobil a USB nabíječku. Jedinou nevýhodou je tedy absence nějaké schránky pod řidítky, kam byste mohli pohotovostně odhazovat třeba klíče nebo peněženku, ale žádný zásadní problém v tom nevidím. Osobně tyto odhozené věci až nepříjemně často zapomínám.

close Honda SH125 info Zdroj: Deník/Viola Procházková zoom_in Honda SH125 - do podsedlového prostoru bez potíží uložíte helmu. 

Za zmínku stojí ještě chytré bezklíčové odemykání i startování. Klíček stačí mít v kapse a o zbytek se postará otočný ovladač. Takto aktivujete systém, otevřete podsedlový prostor, kufr (tlačítkem na jeho spodní části) i krytku víka nádrže. To je mimochodem umístěno šikovně nad podlahou, benzin si tedy vycintáte nanejvýš pod nohy.

Dvojice jednoduchých LCD displejů ukazuje všechna podstatná jízdní data. Na ostrém slunci je viditelnost trochu horší, velkou kontrolku zapnutého blinkru však jen tak nepřehlédnete.

Pohodlí na velkých kolech

O dopředný pohyb se stará kapalinou chlazený jednoválec s objemem 124,5 ccm, výkon činí 9,2 kW (12,5 koně) a točivý moment 11,4 Nm. Po nastartování si sotva všimnete, že motor běží - SH je věrno svému civilnímu zaměření a neprovází jízdu žádným zbytečným kraválem. Dokonce i systém start-stop si počíná klidně a nerušivě.

Přitom to jede jedna radost a důrazně doporučuji hlídat si aktuální rychlost na tachometru, neboť pocitově ji pravděpodobně neodhadnete. Skútr dokáže uhánět klidně stovkou, takže když vás povinnosti vyženou za brány města, provoz zdržovat nebudete.

Velká kola a dvojice tlumičů vzadu zajišťují pohodlí a jistotu na všech nerovnostech, které můžete na městských silnicích potkat, ať jsou to kočičí hlavy, retardéry či kanály. Pro rychlé zastavení máte k dispozici přední i zadní kotoučové brzdy s ABS, k tomu vám hlídá záda kontrola trakce. Od „esháčka“ se skutečně nemusíte obávat žádných jízdních záludností, naopak vám dokáže odpustit i necitlivou práci s plynem nebo opomenutí nástrah, jako je mokro či štěrk. Nízké těžiště, dané i umístěním palivové nádrže pod podlahou, zase zlepšuje manévrovatelnost a zatáčení. Marně přemýšlím, kde bych našla chybu.

Ani spotřeba, jen lehce překračující dva litry, vám nebude přidělávat vrásky. Se sedmilitrovou nádrží dostáváte velmi slušné pole působnosti.

Kolik vás bude stát

Základní cena Hondy SH125i je 95 900 Kč, dokoupit můžete ještě ochranný plexi štít za 3 890 Kč.