Online reportáž

Už druhý případ onemocnění novým koronavirem odhalili lékaři v Děčíně. Podle hygieniků bydlela 53letá žena na dovolené v Itálii ve stejném hotelu jako muž, který je kvůli nákaze v nemocnici od víkendu.

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkDruhý případ koronaviru v Děčíně se potvrdil v pondělí 2. března pozdě večer, kdy zdravotníci obdrželi výsledky testů. Pacientka se v pátek 28. února vrátila z dovolené v severní Itálii. Po příjezdu byla unavená, trpěla horečkou, bolestí svalů a kloubů a kašlem.

Léčit by se měla i nadále v nemocnici v Ústí nad Labem. „Pravděpodobně přišla do kontaktu se stejným zdrojem nákazy jako muž, který je hospitalizovaný od víkendu,“ uvedla krajská hygienička Lenka Šimůnková.

Děčínský magistrát opakovaně vyzval především rodiče školáků, kteří byli v rizikových oblastech na severu Itálie, aby kontaktovali svého obvodního nebo dětského lékaře a Krajskou hygienickou stanici. „Tímto krokem budete chránit nejen zdraví své a svých dětí, ale také zaměstnanců a ostatních žáků školy,“ uvedl úřad na Facebooku.

Podle primářky infekčního oddělení pražské nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové je muž z Děčína, který je v tomto zdravotnickém zařízení od neděle, v dobrém stavu. „Nejsou na jednotce intenzivní péče. Onemocnění u nich probíhá velmi lehce. Nemají horečky, mají minimální příznaky kataru horních cest dýchacích,“ řekla Roháčová během tiskové konference.

Práce hygieniků v podobných případech připomíná detektivní pátrání. Musí totiž zjistit, s kým byli nemocní od doby možné nákazy až do hospitalizace v kontaktu. Stejně tak tomu bylo také v případě nakažené ženy z Děčína. „Ženu jsme kontaktovali po prvním nakaženém. I ona měla příznaky, jen se dostavily později než u nemocného muže. Oslovili jsme i zbývající členy rodin, kteří byli na stejném zájezdu, všichni jsou bez příznaků,“ uvedla Šimůnková.

Podle hygieniků podstoupila testy i manželka nemocného muže, její výsledky byly negativní. Přesto zůstává s celou rodinou v karanténě. V té jsou nyní desítky lidí. Přijatá ochranná opatření se prozatím týkají pouze rodin, případně kolektivů. O zákazu hromadných akcí na Děčínsku prozatím hygienici neuvažují.

Další lidé raději zůstali doma, aniž by jim hygienici cokoliv nařídili. Jedním z těch, kteří pracují po návratu ze severní Itálie z domova, je i dolnopoustevenský starosta Rober Holec. „Jelikož bych rád, aby každý občan jednal obezřetně, zůstal jsem s rodinou doma. Nic nám není, jen nechceme šířit paniku, která mezi občany ČR je,“ uvedl starosta, který trávil jarní prázdniny v Trentinu.

Vzorky odebrané pacientům s koronavirem putují do berlínské laboratoře Světové zdravotnické organizace, aby čeští zdravotníci měli ověřené výsledky. „Němečtí kolegové potvrdili u všech tří pacientů z Nemocnice Na Bulovce naše nedělní výsledky, tedy pozitivní,“ uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 #interaktivni-infografika|cadb058e-59ba-42c4-bb1f-2a54ff7e64bc#

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník