Kontroly na vstupech do Pražského hradu byly zavedeny v létě 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná. Tvořily se dlouhé formy, lidé totiž museli projít bezpečostními rámy a policisté jim kontrolovali i zavazadla. Hrad opatření hájil potřebou zajistit bezpečí turistů.

„Po vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace a v souvislosti s posilováním kamerového systému a dalších prvků ochrany se na Pražském hradě ruší plošné bezpečnostní kontroly při vstupech do areálu,“ zdůvodnila úterní rozhodnutí Kancelář prezidenta republiky (KPR).

Jelení příkop zůstává delší dobu veřejnosti nepřístupný.
Nekácejte stromy, napsal Hřib na Hrad. Nehejtujte, odvětil Ovčáček

KPR zároveň odmítla, že by změna snížila kvalitu ochrany hradního areálu a jeho návštěvníků. Kancelář v tiskové zprávě uvedla, že vstupy jsou vybaveny bezpečnostními technickými prostředky a střeží je policie a Hradní stráž. „Příslušníci Policie České republiky jsou i nadále oprávněni vyzvat návštěvníky, aby se podrobili namátkové osobní bezpečnostní prohlídce. Příslušník policie má právo zamezit ve vstupu do Pražského hradu s předměty, jejichž vnášení je podle platného návštěvního řádu zakázáno,“ uvedla prezidentova kancelář.

Otevřeno i v Lánech
Od velikonočních svátků se současně otevře i zámecký park v Lánech, a to o víkendu a ve svátky od 10:00 do 18:00 a ve středu a ve čtvrtek mezi 14:00 a 18:00.

Areál Pražského hradu je od podzimu uzavřen kvůli protiepidemickým opatřením v souvislosti s šířením koronaviru. Od pátku se však pro veřejnost otevřou Královská zahrada a Jižní zahrady, do kterých je možné vstupovat od Belvederu, respektive od Opyše, až po Plečnikovu vyhlídku a také Horní Jelení příkop. Celý areál bude otevřen až za příznivější epidemické situace. I poté budou plošné kontroly zrušeny. „Ano, počítáme dál s režimem zrušených plošných kontrol,“ napsal mluvčí Ovčáček ČTK.

I přes zpřístupnění některých míst na Hradčanech stále platí, že návštěvníci musí používat respirátory či jinou předepsanou ochranu dýchacích cest, dodržovat rozestupy a další pravidla proti šíření covidu. Nádvoří i další objekty Pražského hradu navíc kvůli koronaviru zůstávají dál uzavřena. Také spolek Kverulant, který prezidenta Zemana nedávno v dopise vyzval, aby „vrátil Pražský hrad veřejnosti, odvolal vojáky s bojovými puškami a zrušil 'ponižující' kontroly“, považuje tento stav pouze za dílčí vítězství.

O zrušení kontrol Zemanovu kancelář opakovaně žádali také komunální politici Jan Lacina a Jiří Růžička (oba STAN). Za Jelení příkop se přimlouval rovněž pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Kverulant se chce se Zemanem soudit

Podle Kverulanta nemá uzavření skoro celé jedné čtvrti hlavního města, kde má sídlo hlava státu, oporu v zákoně. U příležitosti mezinárodního dne památek a sídel 18. dubna proto plánuje občanský spolek shromáždění k vyjádření nesouhlasu s uzavřením oblasti Pražského hradu. Náměstí svatého Jiří, kde se má demonstrace konat, bude ovšem dál nepřístupná. Spolek v tiskové zprávě tvrdí, že magistrát akci zamítnul, protože lokalita není veřejným prostranstvím. Kverulant by potřeboval souhlas vlastníka, kterým je Kancelář prezidenta republiky. Chystá proto odvolání k ministerstvu vnitra pod vedením vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), případně se obrátí na soud správní žalobou.

Areál Pražského hradu je kvůli nouzovému stavu v souvilosti s covid-19 uzavřen.
Žiletkový plot, vojáci, dřevotříska. Jak prezident Zeman „opevnil“ Pražský hrad

„Stále platí, že Zeman znepřístupnil veřejnosti prakticky celou městskou čtvrť, a to jenom proto, aby ukázal svou moc. Zavřel nám, občanům republiky, místo bytostně spojené s naší státností a s našimi křesťanskými kořeny. S tím se nelze smířit,“ tvrdí Vojtěch Razima, zakladatel Kverulant.org.

Věřícím přitom Zeman a spol. umožnili účastnit se bohoslužeb včetně velikonočních obřadů v chrámu svatého Víta. Jenže i přes významné křesťanské svátky platí až na výjimky zákaz pohybu mezi okresy a další restrikce zavedené menšinovou vládou Andreje Babiše (ANO).

„Kancelář prezidenta republiky tímto krokem přispívá k rozšíření oblastí, které mohou v době lockdownu sloužit jako místo pro relaxaci, odpočinek, modlitbu či procházku v přírodě s unikátní flórou,“ uvedl k otevření zahrad v tiskové zprávě vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.