„Chceme na to upozornit rodiče i zdravotnickou veřejnost zvlášť v dnešní době, kdy se rozvolňují protiepidemická opatření a menší děti se vracejí do škol,“ uvedla Tereza Romanová, mluvčí vinohradské nemocnice.

Jako „covidové prsty“ označují lékaři červené hrboly na prstech zejména dolních končetin, které jsou bolestivé na dotek a mohou svědit. Podle ředitele FNKV a přednosty Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. lékařské fakulty UK Petra Arenbergera se u některých pacientů objevily jako jediný příznak onemocnění covid-19.

„Covidové prsty jsou pro dermatology něco nového,“ dodal Arenberger. Pacienti s takovými kožními příznaky by podle něho měli být vyšetřeni na nákazu novým koronavirem.

Test na koronavirus (ilustrační snímek)
Boj proti pandemii koronaviru: Česko se zapojilo do vývoje vakcíny

Vyrážka pravděpodobně vzniká podle lékařky Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Moniky Arenbergerové jako zánětlivá reakce kůže na antigen viru spojený s ischemií končetin, tedy onemocněním tepen v končetinách nebo krevními sraženinami.

Kožní příznaky covidové infekce se podle Romanové vyskytují asi u 20 procent pacientů. Objevují se obvykle třetí až pátý den onemocnění a posléze samy odeznějí. Mezi další kožní příznaky nového koronaviru patří například kopřivka, mramorovaná kůže a drobné krevní výrony na dolních končetinách.

Mezi obvyklé příznaky nemoci patří teploty, suchý kašel a dušnost. Objevuje se i náhlá ztráta čichu nebo chuti u nakažených.

KRVE JE CELKEM DOST, horší je to s plazmou. Její odběr totiž trvá přes hodinu./Ilustrační foto
Vyléčili jste se? Pomozte zachránit životy dalším. V Praze léčí covid-19 plazmou