Zatímco Jiří Ohrádka zraněním podlehl, Adam Kadlec se z následků měsíce zotavoval. „Měl jsem natržená játra, plíce, slezinu nebo zlomenou páteř,“ uvedl Kadlec. Na lavici obžalovaných ve středu usedl jeho tehdejší zaměstnavatel Rudolf Kubíček.

„Nezabezpečil pracoviště, za které zodpovídal. Nezabránil ani vstupu do nezabezpečeného prostoru,“ vyčetl mu státní zástupce Radek Hůlka.

Vše proběhlo rychle

V lese u Rychtářova muži těžili dřevo. Lanovku na přibližování kácených kmenů stromů si přitom Kubíček nekupoval, ale sestrojil bez povolení a kontroly. „Vyráběl jsem si ji asi sedm let a nešetřil jsem na ní. I lana jsem kupoval nová,“ tvrdil.

V osudný den byli však pracovníci v lese překvapeni, když se přitahovaný buk vymrštil proti nim. Podle Kadlece bylo vše tak rychlé, že on ani Ohrádka nedokázali včas reagovat. Kubíček však odpovědnost nepopíral. „Cítím se vinen. Nejednal jsem správně,“ přiznal.

Státní zástupce Hůlka přitom připomněl Kubíčkovo dřívější chování. „Zahlazoval na místě stopy a z jeho prvotních výpovědí vycházelo, že si to mrtvý způsobil sám,“ vyčetl mu.

Šetřil na špatných místech

Kubíček podle Kadlece šetřil na špatných místech. „Ochranné pomůcky jsem si kupoval sám. Měl notes, do kterého si zaznamenával každou korunu, kterou jsme ho stáli navíc. Je to bezcharakterní člověk, který se zajímá pouze o peníze,“ sdělil Kadlec písemně soudu.

Řešila se i otázka odškodného. „Pozůstalí uzavřeli dohodu o odškodném v hodnotě milionu korun. Kadlec požaduje za újmu 350 tisíc korun,“ informovala soudkyně Zdeňka Kalová.

Po zotavení měl přitom Kadlec pokračovat v práci pro Kubíčka. „Stále mi říkal svoji verzi událostí, kterou jsem měl vypovídat na policii,“ postěžoval si Kadlec.

Kubíček to popřel a s odškodněním pro Kadlece nesouhlasí. „Nese na tom díl vinny. Dříve jsme měli dobré vztahy,“ komentoval. Podle něj Kadlec ke kmeni buku špatně uvázal lano.

Soud bude pokračovat v pátek.