„Podobná prověřovací cvičení se snažíme čas od času udělat. Je to dobré především proto, že se seznámíme s objektem, ověříme dostupnost různých únikových cest a prověříme dojezdové časy,“ říká například ředitel teplických hasičů Adolf Langer. „Abychom na podobné situace byli v rámci možností připravení. Samozřejmě, že největší zkouškou je samotná praxe, ale i modelové situace pomohou zkrátit zásahový čas v samotné realitě,“ dodává zástupce teplických hasičů.

V kraji v minulých letech proběhlo takové cvičení třeba v domově důchodců v Dubí. O podobném prověření uvažují letos v podobném zařízení v Bystřanech. „Objekt máme samozřejmě proti požáru zabezpečený, ale chci se domluvit s hasiči, že bychom udělali ostrou zkoušku pro klienty. Abychom si tím vyzkoušeli požární poplach s evakuací,“ zmiňuje ředitelka zařízení s nepřetržitou pečovatelskou službou Miroslava Barešová.
Cvičení za pomoci dýmovnic
Vloni si evakuaci klientů vyzkoušel také třeba personál Domova sociálních služeb v Háji u Duchcova. O vyhlášeném poplachu předem kromě vedení ústavu nikdo z lidí uvnitř nevěděl. Proto se cvičný zásah hasičů velmi přiblížil realitě. „Měli jsme tu i dýmovnice, které simulovaly zakouření objektu. Vše proběhlo bez problémů,“ sdělil Oldřich Malý, ředitel příspěvkové organizace Ústeckého kraje.

Podobné situace jsou atrakcí pro veřejnost, která zpovzdálí sleduje zásah integrovaného záchranného systému. Nikdo si nepřeje, aby se cvičení převrátilo v realitu. Zvláště, když pak jsou následky tragické, jako o víkendu ve Vejprtech.

