A díky nové aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu se její užívání ještě více zjednodušilo. Po aktivaci se lze přes mobil přihlašovat otiskem prstu, rozpoznáním obličeje nebo obrázkovým heslem. Jaký způsob zvolíte, záleží na vás a možnostech vašeho mobilního telefonu.

Přes datovou schránku můžeme komunikovat už řadu let. Nejenže se za tuto dobu zvýšil počet žádostí, možných změn a výpisů, o které můžeme žádat online, ale díky novému responzivnímu designu můžete datovou schránku využívat i na mobilních zařízeních jako jsou telefony a tablety.

videonávod na instalaci Mobilního klíče eGovernmentu:

| Video: Youtube

V novém prostředí se i lépe zorientujete a budete moci například žádat o vydání voličského průkazu nebo rodičovského příspěvku mimo vaše bydliště, online a z mobilního telefonu. A to se vždy hodí, ne?

Jednodušší přihlašování

Cílem modernizace datových schránek bylo i jednodušší, ale stále bezpečné přihlašování. Nová aplikace Mobilní klíč eGovernmentu je také mnohem snadnější než přihlašování pomocí klasického uživatelského jména a hesla. Nestane se totiž, že byste přihlašovací jméno zapomněli.

Bezpečnost se zvýší zejména díky dvoufaktorové autentizaci. Mobilní aplikace ve vašem telefonu bude spárovaná účtem v rámci informačního systému datových schránek. Aplikace je pro Android i iOS ke stažení zdarma. Výhodu spatřujeme také v tom, že se pomocí telefonu přihlásíte do více datových schránek.

A jak na to?

Nejdříve je zapotřebí aplikaci spárovat s vaši datovou schránkou. To jednoduše provedete po klasickém přihlášení pomocí uživatelské účtu a hesla do webového rozhraní datové schránky. V nastavení pak zvolíte „Možnosti přihlášení“ a zde přidáte novou možnost – aplikaci Mobilní klíč.

Do datové schránky se pak už kdykoliv přihlásíte pomocí mobilního telefonu nebo tabletu. V záložkách na www.mojedatovaschranka.cz zvolíte možnost přihlášení přes Mobilní klíč. Vygeneruje se vám QR kód, který v aplikaci Mobilní klíč naskenujete a na počítači se vám otevře datová schránka. Už si tak nebudete muset pamatovat složitá hesla a kdykoliv se přihlásíte i pouhým „pohledem do telefonu“.

Kromě zjednodušeného přihlašování si můžete nechat zasílat oznámení o došlých datových zprávách. Zajímavostí je, že přihlašování pomocí aplikace Mobilní klíč eGovernmentu funguje

i pro případy, kdy se přihlašujete přímo z mobilního zařízení. Takže můžete komunikovat nejen s úřady ještě pohodlněji a rychleji než doposud.