A v krajních případech znamenat i exekuci. Mějte úřední komunikaci pod kontrolou, nelamte si hlavu s nedoručenými zásilkami a založte si datovou schránku. Vyřízení zabere pár minut, přihlásíte se pomocí aplikace a ušetříte si spoustu starostí.

Přestože stěhování s sebou přináší plno starostí, myslete na oznámení změny doručovací adresy anebo si pořiďte datovou schránku pro fyzickou osobu a už na poštu nebo úřady nebudete muset chodit. Většinu komunikace a vyřizování totiž zvládnete z domova, a to i mimo otevírací dobu úřadů nebo pošt.

Představení eGovernmentu:

| Video: Youtube

Vyřízení je jednoduché, nezabere vám více než deset minut a za nic neplatíte. Založit si ji může podnikající i nepodnikající fyzická osoba. Stačí vyplnit žádost na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT – např. na poště nebo místním úřadu. Téměř ihned obdržíte přihlašovací údaje do datové schránky a můžete začít komunikovat.

Nevyzvednutí poštovních psaní a nereagování na výzvy se vám totiž může vymstít. V České republice funguje tzv. systém náhradního doručení neboli fikce doručení, kdy je zásilka považována za doručenou, i když si ji nevyzvednete.

Upozornění na nové zprávy

Zákon ukládá povinnost úřadům komunikovat výhradně elektronicky pokud jste držitelem datové schránky. Takže se nemusíte bát, že byste o důležité obsílky přišli. Schránku nemusíte denně kontrolovat, na zprávy vás upozorní nastavené notifikace a to pomocí e-mailu, SMS nebo aplikace Mobilní klíč eGovernmentu. Záleží na vás, který způsob vám bude nejvíce vyhovovat.

Jednoduchá, bezpapírová komunikace

Vyřizování úředních záležitostí s veřejnou správou je zcela zdarma. Nemusíte nic platit za odesílání ani přijímaní datových zpráv. Soukromá komunikace prostřednictvím tzv. poštovních datových zpráv s právnickými a fyzickými osobami - vlastníky datových schránek je zpoplatněna, přesněji řečeno odesílání datových zpráv.

Cena poštovní datové zprávy je nižší než její klasická obdoba, tj. doporučený dopis. Stačí si v nastavení datových zpráv dobít kredit, povolit odeslání i přijímání zpráv a můžete pohodlně komunikovat bez nutnosti čekání na poště a netrpělivého vyhlížení doručenky.

Datové zprávy vám v datové schránce zůstanou po dobu 90 dnů, poté se smažou. Proto doporučujeme komunikaci zálohovat nebo využít možností datového trezoru. Stejně jako v případě poštovních zásilek i zde platí tzv. fikce doručení. Takže i vámi neotevřená zpráva se považuje za doručenou.

Zkuste si datovku nanečisto

Pokud si nejste jistí, zda by vám datová schránka vyhovovala, můžete si ji zdarma vyzkoušet. Testovací verzi naleznete na adrese www.czebox.cz/. Uvidíte, jak vypadá uživatelské rozhraní i jak je jednoduché její užívání.