S investiční složkou v pojištění úzce souvisí ještě jeden zbabělý trik, a sice takzvaná automatická indexace či dynamizace. Co to vlastně je? Indexací se rozumí zvyšování pojistného podle vývoje cen na trhu. Jejím smyslem je klienta ochránit, kdy se sjednané pojistné částky lehce zvyšují, a tím stoupá klientovo krytí v pojistné smlouvě.
Na první pohled vše vypadá rozumně a logicky. Všichni víme, že inflace je potvora a bojovat s ní nějak musíme. Ve skutečnosti indexace funguje trochu jinak. Klientům je automaticky navyšována platba, aniž by se mohli rozhodnout. Pojišťovna si pojistné navyšuje dle své libosti a bez našeho vědomí.
Ano, máme možnost indexaci odmítnout, ale nesmíme prošvihnout termín a musíme to své drahé pojišťovně oznámit písemnou formou.
Ať inflace je či není daný rok, tak nám pojišťovna automaticky zvedne pojistné, tedy platbu například o dvě procenta.
Petrželovi
V minulosti jsem řešil s rodinou Petrželových situaci, kdy jim největší tuzemská pojišťovna automaticky a pravidelně zvyšovala měsíční, případně roční platbu. Nejen, že klient využíval prostřednictvím pojišťovny investiční životní pojištění, které jak víme je velmi nevýhodné na spoření, ale také tento produkt kryl životní situace klienta.
Klient začínal na měsíční platbě 1500 korun, ovšem každý rok se klientovi navýšila platba o přibližně 2 procenta, což je 30 korun každý měsíc navíc. Ano, máte pravdu, třicet korun není závratná částka, ale následné zvyšování se již počítá z 1530 korun, nikoliv z původní platby 1500 korun. Za pouhých 5 let již platíme pojišťovně o několik stovek navíc.
Indexace je tak danajským darem pojišťovny. Jde o postupné dokupování pojištění díky indexaci, přičemž cíl pro pojišťovnu je jediný: platit víc a víc. Z logického pohledu ovšem v čase ubývá pojistná ochrana klientům, jelikož úvěr na bydlení se splatí, děti dostudují, najdou si vlastní práci, bydlení a vyletí z hnízda, majetek se zvětší, dům se dostaví, auto splatí, a proto je zbytečné pojišťovnám nechávat víc, než je nutné.
Automatická indexace neprobíhá jen v segmentu životního pojištění, ale také u produktů jako je pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti a jiné. Automatická indexace je strojově rozesílaná nabídka pojišťovny, která nikdy neviděla klienta a nezná klientovy požadavky.
Proto pokud vám přijde například dopis, kde vám pojišťovna automaticky navyšuje pojistnou částku na dům z 3 milionů korun na 3,5 milionu, aniž by kdokoliv s vámi toto navýšení konzultoval, tak raději vyhledejte odborníka.
Rady na závěr: Smlouvu životního pojištění čas od času upravujme podle naší aktuální životní a majetkové situace, nikoliv podle automatické indexace nastavenou pojišťovnou.
Jan Dragon, finanční expert