„V zásadě si myslím, že bychom měli topnou sezonu z pohledu teplárenství zvládnout,“ řekl analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Od přílišného zatížení rodinných rozpočtů cenou tepla a pádu lidí do exekucí podle analytika pomůže slíbená vládní pomoc, tedy zastropování cen. „Musíme si ale uvědomit, že ty stropy nejsou nízké a energie budou stále drahé,“ zdůraznil Gavor. Lidé se tak sice nemusí bát, že by za energie zaplatili třikrát nebo čtyřikrát víc než v loňské topné sezoně, ale třeba „jen“ dvojnásobek.

„I to je samozřejmě pro někoho příliš, takže tomu, kdo nemá dost velké úspory, nezbývá než využít další možnosti. Tedy cílenou podporu pro ty nejchudší,“ uvedl.

Černý scénář v podobě citelného zdražování elektřiny a plynu se naplňuje
Zastropování cen energií: Přehled, s jakou pomocí mohou domácnosti nově počítat

Topná sezona tradičně začíná v městech ve vyšších nadmořských výškách na západě Čech. Letos tam s vytápěním začali již minulý čtvrtek. Podle Teplárenského sdružení zřejmě letošní zima sice vzhledem k omezení dodávek plynu z Ruska bude mimořádná, se spolehlivými dodávkami tepla ale lidé mohou počítat. „Teplárny jsou po létě připravené na novou topnou sezonu, studené počasí je rozhodně nezaskočí,“ prohlásil předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

Zatímco u tepláren na pevná paliva, jako jsou uhlí a biomasa, Gavor žádná nepříjemná překvapení neočekává, dostatek plynu podle něj zcela garantovat nelze. „Kritickým místem jsou výtopny a teplárny na zemní plyn,“ vysvětlil analytik. Podzemní zásobníky jsou zaplněné téměř z 84 procent a zbývající potřeba je částečně smluvně zajištěna dodávkami z Německa. „Musíme spoléhat na to, že budou splněny, za což nikdo stoprocentně dát ruku do ohně nemůže,“ konstatoval.

Raději uhlí než plyn

Ruská agrese na Ukrajinu a s ní spojené potíže s dodávkami plynu tak zpomalily plánované změny zdrojů vytápění v českých teplárnách, které měly „zezelenat“. Ještě počátkem letošního roku se totiž očekával rychlý ústup od uhlí a jeho náhrada plynem. „Byla připravena spousta projektů a žádostí o dotace teď se ale všechno opozdí vzhledem k nedostatku plynu a jeho drahotě,“ podotkl Gavor.

Plyn měl být mezistupněm před očekávanou náhradou uhlí bioplynem či vodíkem nebo velkými tepelnými čerpadly. „Teď se to ale zpomaluje, takže vyhláška o předcházení stavu nouze v teplárenství umožnila, že některé výrobny, které by měly potíže s emisními limity, mohou být na své původní palivo dále v provozu,“ připomněl Gavor.

Jedním z nejlepších způsobů, jak spotřebu plynu omezit, je snižování teploty v domácnostech. Každý stupeň dolů totiž představuje snížení spotřeby energie zhruba o pět procent.
Jak ušetřit na topení i elektřině? Některé změny lze udělat bez dalších nákladů

Na topnou sezonu by se měli připravit také obyvatelé centrálně vytápěných bytů. Je třeba zkontrolovat, zda neuniká voda a zda topení těsní. Měli by také odvzdušnit své radiátory. „Vzduch v trubkách může způsobit citelné tepelné ztráty. Je tedy nutné uvolnit ventil a vypustit přebytečný vzduch, dokud nezačne téct voda,“ uvedl mluvčí společnosti Ekospol Filip Sušanka.

A jak by se měly byty vytápět? Ani málo, ale ani moc. „Ti, kdo zbytečně přetápí, si připlatí. Očekávané úspory se ale nedočkají ani ti, kteří topí příliš málo a využívají tepla okolních bytů,“ vysvětlil Sušanka. Důvodem je platný zákon, podle něhož se upravuje spodní i horní hranice nákladů na vytápění, aby se náklady za vytápění mezi sousedy dělily spravedlivě.

Kdyby přišla skutečně krutá zima, nelze podle Gavora vyloučit ani nařízení větších úspor. „Při absenci nových zdrojů a vyšší spotřebě nám ani nic jiného nezbude, než šetřit víc a víc,“ konstatoval analytik.

Místo zpracování zemního plynu. Ilustrační snímek
Zásoby plynu jsou na stovky let. Problém je, kde ho sehnat

Jednou z cest, jak se zimě bránit, podle něj může být také nošení více vrstev oblečení, jak to doporučují někteří vládní politici. Ostatně v zemích jako Nizozemsko či Velká Británie podle něj mají doma lidé obvykle o pár stupňů chladněji než u nás. „Byli jsme zvyklí mít desítky let relativně levné energie, zejména za socialismu, takže chození doma v trenýrkách nebylo nic neobvyklého,“ zavzpomínal Gavor.

„Pochopitelně teď v časech prudkého nárůstu cen energií také postupně začneme měnit svoje zvyky a kohout topení si také trošku stáhneme,“ dodal.