Můžete zmínit konkrétní příklady benefitů, které poskytujete svým zaměstnancům?
Lidské zdroje jsou největší hodnotou naší společnosti. Nejenom že se snažíme vytvářet nové pracovní pozice, ale zároveň stávajícím zaměstnancům připravujeme vhodné prostředí pro jejich práci. Tím se je snažíme motivovat k lepším výkonům. Z benefitů jsou to v letošním roce nově zavedené příspěvky na pojištění a na stravné. Především poslední dva roky investujeme nemalé prostředky do zvyšování bezpečnosti práce a odbornosti zaměstnanců, s čím souvisí řada profesních školení. Většina lidí, kteří u nás pracují, vlastní sklepy či vinohrady. Vycházíme jim proto vstříc tak, že si mohou nakoupit vstupní surovinu za zvýhodněnou cenu.
Myslíte také na své okolí a naplňujete odpovědnost vůči němu?
Ano myslíme na budoucí generace a talenty. Například přímo v Mutěnicích podporujeme mladé fotbalisty. V letošním roce jsme pak sponzorovali akci pořádanou k dětskému dni Dětskou olympiádu. Svou odpovědnost ale také prokazujeme tím, že jsme letos do vlastní laboratoře pořídili automatický analyzátor WineScan, který umožňuje rychlejší a detailnější rozbory vín. Také je potřeba zmínit to, že menší vinaři z okolí mají, aniž by si to uvědomovali, díky nám řadu výhod. Když k nám totiž zajíždějí dodavatelé zboží, mezi nímž jsou třeba lahve, záklopky nebo korkové zátky, z důvodu velkých objemů snižují cenu i ostatním.
Odkud pocházejí hrozny pro výrobu vlastních vín Vinařství Mutěnice?
Protože poptávka po víně je opravdu vysoká, vykupujeme hrozny od tuzemských i významných evropských pěstitelů. V praxi to znamená, že zpracováváme hrozny z desítek hektarů vinic, které se v tuzemsku z převážné části nacházejí ve slovácké vinařské podoblasti.
Tři čtvrtiny spotřeby vína v republice pokrývá dovoz ze zahraničí. Kdo určuje, co se u nás bude pít?
Na českém trhu mají dominantní postavení mezinárodní obchodní řetězce a segment vína netvoří výjimku. Tyto řetězce diktují svou nabídkou konečným spotřebitelům, jaká vína a odkud budou konzumovat. Stejně tak, jako celková statistika spotřeby vína, která je asi pětasedmdesát ku pětadvaceti procentům v neprospěch moravského vína, vypadá i skladba portfolia všech obchodních řetězců.
Mají domácí společnosti dovážející víno možnost na řetězce zatlačit a zlepšit pozici moravské suroviny?
Pokud jim dovozová vína nedodají české podniky zabývající se dovozem a stáčením, najdou si zahraničního dodavatele. Tato změna by měla za následek okamžité propouštění zaměstnanců a zvýšení nezaměstnanosti v moravských regionech. Zaměstnáváme totiž přes šedesát lidí a nepřímo další desítky externích pracovníků v dodavatelských společnostech.
Proč je zpravidla zahraniční víno levnější než to vyrobené z domácích hroznů?
Země, jako je Itálie nebo Španělsko, mají vhodnější klimatické podmínky a podnebí pro pěstování révy vinné, což jim umožňuje vyrábět kvalitní víno při dosažení vyšších hektarových výnosů za mnohem nižší náklady. Některé státy Evropské unie mají navíc značně vyšší dotace. V neposlední řadě je tento problém umocněn velmi přísnou regulací výsadby nových vinic. Takto nepřímo Unie odsuzuje spotřebitele v Česku právě k závislosti na dovozu. Pokud by Unie umožnila vysazovat nové vinice za výhodných podmínek, jistě nejenom naše společnost takto velmi ráda učiní. Následně bychom mohli zpracovávat ve větší míře moravské hrozny a postupně tak snižovat závislost na vínech z dovozu.
Máte možnost se nějak bránit tomu, abyste v zahraničí nakoupil „falšované" víno?
Kromě běžných laboratorních rozborů v dodávkách vína kontrolujeme, zda neobsahují přídavek vody. Tento test je ovšem pro nás náročný, jelikož vzorky musíme posílat do zahraničí, kde je za poplatek necháváme rozborovat. Bohužel to trvá mnohdy i týdny.
Neexistuje rychlejší způsob?
Inspekce a celní správa k tomuto účelu vlastní přístroj, byť byl koupen z peněz daňových poplatníků, ale ani jedna z institucí jej nedává k dispozici veřejnosti ani vinařským společnostem. A to ani zdarma, ani za poplatek. My bychom přece jeho použití klidně zaplatili. Jak máme lépe kontrolovat kvalitu dovozu, když nelze využít možnosti, které tu jsou?
A nemůžete si tento přístroj prostě koupit?
Musím říct, že by bylo podivné, abychom platili něco, co už je z našich daní vlastně koupeno. Ale budiž. Uvažujeme o tom, že se spojíme s dalšími velkými společnostmi a tento přístroj, v hodnotě několika desítek milionů korun, skutečně zakoupíme. S tímto možným krokem, o němž jednáme, souvisí také naše snaha založit svaz importérů vína . V této organizaci bychom mohli lépe koordinovat postup dovozců vín a navíc spolupracovat se stávajícími vinařskými institucemi i státními orgány.
Jakou máte vizi do budoucna? Plánujete rozšiřování výroby nebo tvorbu nových pracovních pozic?
Plánujeme další opravy rozsáhlého areálu, v němž naše společnost sídlí. S tím souvisí rozšíření stávající skladové kapacity čtyř a půl milionů litrů o další dva miliony. Protože chceme nadále zvyšovat úroveň kvality našich výrobků, hodláme dále modernizovat laboratoř. Také chceme pokračovat v trendu akvizic obchodních podílů ve společnostech podnikajících v oblasti výroby vína nebo pěstování révy vinné. Všechny tyto kroky nás, jak doufáme, povedou k vytvoření dalších pracovních míst. Tím bychom alespoň částečně mohli pomoci regionu s aktuálně velmi vysokou nezaměstnaností.