Albion na desátý pokus vyhrál zahajovací utkání Eura, Chorvati naopak při šesté účasti na úvod poprvé prohráli. Svěřenci trenéra Garetha Southgatea zvítězili posedmé za sebou a během této série inkasovali jediný gól.

Favorizovaná Anglie absolvuje všechny tři zápasy skupiny ve Wembley, kde příště bude hostit ostrovního rivala Skotsko. Chorvatsko rovněž v pátek nastoupí proti české reprezentaci v Glasgow.

Záchranáři odvážejí na nosítkách dánského fotbalistu Christiana Eriksena, kterého postihl kolaps během utkání s Finskem.
Komentář: Proč není hyenismus, když televize snímá fotbalistu po kolapsu

Domácí začali hodně aktivně a hned první povedenou akci v šesté minutě zakončili Fodenovou střelou do tyčky. O chvíli později brankář Livakovič vyrazil Phillipsovu ránu.

Chorvati přečkali úvodní velký tlak Anglie, kterou vyřadili v semifinále posledního mistrovství světa, a hru vyrovnali. Až na nepřesný Perišičův pokus si ale žádnou šanci nevytvořili.

Zlomový moment zápasu

Angličané v 57. minutě otevřeli skóre. Phillips povedeným pasem vyslal Sterlinga a křídelník Manchesteru City zblízka propálil Livakoviče. O chvíli později kapitán Kane přestřelil chorvatskou branku, mezi tyče se nevešel ani přímý kop Mounta. Na druhé straně ze slibné pozice přestřelil Rebič.

Skotská reprezentace.
Skotští fotbalisté na Euru pokleknou. Ale jen ve Wembley na podporu Albionu

V 82. minutě nevýrazného útočníka Kanea vystřídal Bellingham. Záložník Dortmundu se v 17 letech a 349 letech stal nemladším hráčem, který nastoupil na Euru. Předchozí rekord držel osmnáctiletý Nizozemec Jetro Willems na ME 2012.

Vicemistři světa už se v závěru k ničemu nedostali a prohráli stejným výsledkem jako v generálce s Belgií. Chorvati z posledních 10 zápasů pouze dvakrát zvítězili.

Nejvíce gólů

Nejvíce gólů padlo na fotbalovém mistrovství Evropy v zápasech skupiny C. Nizozemsko zahájilo šampionát na domácím hřišti v Amsterodamu výhrou 3:2 nad Ukrajinou. Všech pět branek padlo ve druhém poločase. Tři góly vstřelilo i Rakousko, Severní Makedonií porazilo 3:1.