Od neděle, kdy reprezentace vydala prohlášení o Sadílkově zranění, se fanoušci přeli, zda záložník nizozemského Twente riskantní volnočasovou aktivitou porušil nastavená pravidla. „Nehoda se stala v hráčově volném čase, který mohl využít dle svého uvážení. Neporušil tím týmová pravidla ani jakékoliv jiné interní dohody,“ rozsoudil příznivce tiskové mluvčí české reprezentace Petr Šedivý.

V profesionálních fotbalových klubech by se na podobně nebezpečné radovánky pohlíželo jinak. Například ve druholigové Líšni by však hráč takovýmto riskantním chováním smlouvu výslovně neporušil. „Používáme klasické smlouvy, které jsou svým způsobem vybudované na základě šablony od FAČRu, a konkrétně v nich není vůbec nic takového, že by hráči měli zakázáno provozovat ve volném čase nějaké extrémní sporty či aktivity,“ nastiňuje Wallová.

Podle ní jsou na tom podobně všechny kluby ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE. „Smlouvy pro hráče jsou u všech druholigových celků vesměs podobné, takže si nemyslím, že by někde bylo něco zakazováno,“ podotýká líšeňská funkcionářka.

Přestože doslovný zákaz ve smlouvách není, i tak by hráč v případě vzniku zranění při nepatřičné volnočasové aktivitě mohl vyváznout s trestem. „Máme tam totiž bod, že hráč by měl dbát o své zdraví a fyzickou kondici a dodržovat zásady denního profesionálního sportu. Pokud se tedy někdo zraní mimo tréninkový proces či aktivity klubu, klub má možnost mu snížit plat či jej jinak sankciovat,“ popisuje Wallová.

Při takových situacích už by se tedy postupovalo případ od případu. V Líšni však nic nevídaného zatím řešit nemuseli. „Nechci to zakřiknout, zatím se nám bohudík nic takového nestalo. Nikdy neříkej nikdy, ale doufám, že to ani nepřijde,“ dodává.