Mezi dospělými dosud hrál za Teplice, Slavii a nyní za Spartak Moskva. Kde byl, výrazně se prosadil. Teď i v národním týmu, v jehož dresu si poprvé zahraje na evropském šampionátu dospělých. „Důležité jsou jeho charakterové vlastnosti. Odmalička byl poctivý a pracovitý kluk, který měl rád fotbal. To je základ, který ho dovedl na tuto úroveň,“ řekl o Královi Pavel Šustr, jeden z jeho mládežnických trenérů ve Zbrojovce Brno.

V ní strávil pouze pět let, v roce 2012 totiž ve svých čtrnácti přestoupil do Slavie. „Věděli jsme, že má talent a rozhodně nám vadilo, že odešel. Takové věci se ale ve fotbale stávají,“ hlesl Šustr a dodal: „Ve Slavii mu pomohli, aby se dostal na vrchol. Ukázalo se, že to byl správný krok.“

Barbora Krejčíková si podmanila letošní ročník Roland Garros.
Milionářka Krejčíková nabírala síly na zahrádce. Hejtman mění znak kraje

S fotbalem ale Král začal v jiné Slavii. V té Moravské v Brně. Pak si ho jako devítiletého vytáhla Zbrojovka. „V jeho ročníku jsme měli poměrně dost šikovných kluků. Myslím, že v té době úplně nevyčníval. Určitě ale patřil k hráčům, kterých si člověk na hřišti všiml,“ poznamenal Šustr.

Při Králově vzestupu hrála významnou roli také jeho rodina. „V ní měl velkou podporu. Všichni se o něj starali tak, aby se fotbalu mohl věnovat naplno, což bylo důležité,“ pravil Šustr.

Jejich péče se vyplatila. Důkazem je i angažmá v Rusku, kde mu vedení Spartaku nabídlo lukrativní smlouvu. A na rodiče Král rozhodně nezapomněl. „Dřív jste se starali vy, dneska je řada na mně,“ napsal už dřív na svém Instagramu.

Barbora Krejčíková s trofejí z Roland Garros
Svět velebí novou hvězdu. Snad nejodolnější ze všech, žasnou nad Krejčíkovou

Reprezentační záložník si hodně zakládá na dobrém psychickém nastavení a zdá se, že v hlavě má všechno srovnané. „Navenek působí psychicky dost silný. Ne jen jak mluví, ale i v těžkých zápasech je schopný podávat kvalitní výkony, což už několikrát ukázal. S tím určitě souvisí jeho mentální vyspělost,“ zdůraznil Šustr.

Otázka je, kam Král zamíří po Euru. Dost hlasitě se mluví o zájmu anglického West Hamu. Je už čas, aby se přesunul do Premier League, jedné z nejlepších lig na světě? „Vždycky je to otázka, jak do toho v novém angažmá naskočí a jak se tam chytne. Myslím ale, že Alex je hráč, který by s tím neměl mít zásadní problém,“ dodal Šustr.