Vedení klubu musí pro postup zajistit odpovídající stadion a peníze. „V září u nás byla komise ze svazu a sdělila nám, co už je v areálu dostačující a co musíme ještě dostavět. Tak jsme požádali o dotaci ministerstvo školství a město o dofinancování stadionu, což už zastupitelé schválili. O dotaci se teprve rozhodne,“ uvedl předseda klubu Karel Hladiš.

S vyšší soutěží souvisí také výrazné navýšení rozpočtu.„Zjišťujeme, zda nás v případě postupu podpoří kraj, město či městská část. Pokud s tím uspějeme, budeme o postupu vážně uvažovat. Nechceme jej ale za každou cenu. Nemá smysl jít výš bez odpovídajících podmínek,“ dodal.

Přinejmenším po sportovní stránce má líšeňský celek k postupu dobře nakročeno. Po derby se slavnější Zbrojovkou však v klubu netouží. „Chceme, aby Zbrojovka hrála první ligu a ve městě byla i druhá, kde se mladí fotbalisté rozehrají. Pokud tuto myšlenku příjme celá město, pokusíme se postoupit,“ přiblížil Hladiš.

Spolupráci s loňským účastníkem nejvyšší soutěže si pochvaluje. „Od roku 1996 jsme do Zbrojovky pustili přes sedmdesát hráčů. Oni naopak posílají mladé fotbalisty rozehrát k nám. Proto si myslím, že bychom se ve druhé lize neztratili,“ zdůvodnil.

Brněnské partnerství se vyplatilo i letos. Z většího klubu v Líšni hostoval snajpr Jakub Přichystal, který s třinácti zásahy vede tabulku třetiligových střelců. I proto si ho trenéři Zbrojovky stáhli na zimní přípravu. „Jeho příchod byl klíčový. Pomohl nám i my jemu. Už jsme si vyhlédli typologicky podobného náhradníka, ale jeho klub jej nechce pustit, takže hledáme dál. Určitě ale nepanikařím, i z vlastních zdrojů jsme schopni ofenzivu zvládnout,“ ozřejmil líšeňský trenér Miloslav Machálek.

Mezi hráči tak vládne pohoda. „Atmosféra v kabině je pozitivní, máme náskok a chceme soutěž vyhrát. Pokud se Kuba nevrátí, oslabí nás to, ale věřím trenérovi. Je velmi dobrý ve vyhledávání nových hráčů,“ prohlásil obránce Jan Hlavica.

Také on přiznává, že už pomýšlí na věhlasnější trávníky. „Máme mladý kádr, takže většina kluků si chce vyzkoušet profesionální fotbal. Postup je pro nás obrovská motivace,“ prozradil.

Čtyřiadvacetiletý bek prožil se spoluhráči pohádkový podzim. Přesto kádr v zimě posílí čerstvá krev. „Ne ve všech zápasech nám to klapalo, ale bodovali jsme a toho si velmi vážím. Nejtěžší je naučit mužstvo vyhrávat, což se nám podařilo. Nicméně musíme zvýšit konkurenci. Přijdou asi tři nebo čtyři noví hráči,“ objasnil kouč Machálek.

Zkušený lodivod se brněnských fotbalistů ujal před dvěma lety a hned je senzačně zachránil po bídném podzimu. Nyní hledí k opačným příčkám tabulky. „Nejsem alibista, porveme se o vítězství. Hráčům jsem v kabině řekl, že když se nabídky z nejvyšší soutěže nehrnou, musí se tam pozvat sami. Jarní sezóna je nicméně náročnější. Doufám, že ji zvládneme,“ uzavřel kormidelník.

JAROSLAV GALBA