Při středeční výhře 3:0 s Duklou Praha chyběli Líšni zranění záložníci David Pašek, Patrik Demeter nebo kvůli trestu za čtyři žluté karty obránce Michal Jeřábek. „Dostanou prostor další hráči, kteří také trénují poctivě, aby dokázali, že do základu patří,“ uvedl Valachovič před duelem s Pražany.

Další možnost vyzkoušet méně vytěžované hráče v ostrém zápase má líšeňský stratég v sobotu od půl třetí, kdy jeho tým hraje na hřišti páté Chrudimi. Jaké jsou varianty?

MICHAL BEDNÁŘ. Ve fotbale se často zmiňuje pravidlo, že když se výsledkově daří, do defenzivy se nesahá. I proto se na jaře v líšeňské základní sestavě ustálilo obranné složení Jeřábek, Ondřej Ševčík, Erik Otrísal, Pašek nebo Milan Lutonský. Ve středu ale nahradil vykartovaného Jeřábka šestadvacetiletý Bednář. „Naposledy hrál od začátku na Žižkově, kde jsme prohráli (1:3 – pozn. red.). Dali jsme pak šanci jiným a od té doby se nám dařilo a nebyl důvod to měnit,“ vysvětlil Bednářovo herní vytížení Valachovič.

Krajní obránce přispěl proti Dukle k udržení sedmé líšeňské nuly v sezoně. „Ze začátku mi přišlo, že byl ustrašený, ale jak jsme dali gól, podal velice kvalitní výkon. Byl také schopný podporovat naši ofenzivu,“ poznamenal Valachovič.

VÁCLAV MINAŘÍK. Přestože častěji nastupuje ve středu hřiště, s Duklou třiadvacetiletý středopolař zaskočil na pravém záložníkovi. V základní sestavě se ve druhé lize objevil poprvé od 4. července 2020. „V zápase nás určitě nezklamal, nastoupil v základu po dlouhém čase a nemůžu na něj říct nic špatného,“ pravil Valachovič.

Záložník Václav Minařík (v bílém) se dostává do vápna přes Štěpána Šebrleho z Dukly.Záložník Václav Minařík (v bílém) se dostává do vápna přes Štěpána Šebrleho z Dukly.Zdroj: SK Líšeň/Martina Šperková

Minařík v této sezoně plní spíš roli střídajícího hráče, ve čtrnácti zápasech zaznamenal 148 minut. „Véna i Michal odpracovali zápas naprosto odpovědně, je to pro nás výborný impulz, že se na ně můžeme vždycky spolehnout,“ liboval si Valachovič.

JAN ŠTEIGL. V zimním přestupovém období přišel na východ Brna na půlroční hostování z Prostějova, kde nebyl spokojený se svým herním vytížením. „Teď to chci pořádně rozjet v Líšni a ukázat, že se v Prostějově mýlili, že mám na to, abych fotbal hrál pravidelně a třeba i v základu,“ líčil krátce po přestupu Šteigl.

Od Valachoviče dostal na podzim zatím jen dvě minuty při bezbrankové remíze v Blansku, pak tři zápasy chyběl a sedmnáct minut odehrál coby střídající hráč naposledy proti Dukle. Hostování má v Líšni vyřízené jen do konce sezony. „Honza byl teď tři týdny zraněný, měl naštíplé žebro, ale už trénuje. Chtěli jsme, aby aspoň na chvíli nastoupil,“ uvedl Valachovič.

Ačkoliv je odchovanec olomoucké Sigmy hlavně útočník, v zimní přípravě si vyzkoušel především práci pravého záložníka. „Přijde mi, že ze strany se víc dostává do zakončení a líbilo se mi, že umí s tím prostorem pracovat,“ vysvětlil Valachovič.

MARTIN ROLINEK. Dvacetiletý fotbalista se nachází v líšeňském A týmu od ledna roku 2019. Nejvíc prostoru na hřišti dostal v jarní části minulé sezony, kdy v základní sestavě naskočil do všech dvanácti zápasů. „Rolinek hrál celé jaro, protože jsme ho chtěli posunout,“ řekl Valachovič.

Líšeňský fotbalista Martin Rolinek (v bílém) naskočil do utkání s pražskou Duklou v 83. minutě.Líšeňský fotbalista Martin Rolinek (v bílém) naskočil do utkání s pražskou Duklou v 83. minutě.Zdroj: SK Líšeň/Martina Šperková

Hráč s minulostí i v mládežnických kategoriích brněnské Zbrojovky nastupuje především na levé straně hřiště, a to jako obránce či záložník. Mezi jeho přednosti patří rychlost a centrované míče. „Vidím v něm obrovský potenciál. V budoucnu se může prosadit klidně i ve vyšší soutěži,“ prohlásil už dřív Valachovič na adresu Rolinka, jenž v této sezoně odehrál 217 minut.

Ve středu se vrátil na hřiště po třítýdenní pauze kvůli svalovému zranění, když z lavičky naskočil do zápasu v 83. minutě. „Dali jsme mu aspoň chvilku, aby se do toho dostal. Šanci ještě určitě dostane,“ pravil kouč.