Přestože se hovořilo o hledání adeptů na tento post zvenčí, v aktuální letní přípravě dává brněnský kouč Pavel Šustr šanci odchovancům klubu. A o místo se hlásí talentovaný Marek Mach. „Výrazně si říká o místo v základní sestavě. Na to, že s námi je jen měsíc, je dobře připravený. Máru znám z mládeže, takže vím, co od něj můžu očekávat. Je to hráč, který má budoucnost, a jednou bude patřit k oporám našeho týmu,“ zhodnotil jej trenér.

Osmnáctiletý záložník naskočil ve všech čtyřech dosavadních přípravných utkáních, třikrát v základní sestavě. Nejprve na kraji, po změně rozestavení uprostřed záložní čtveřice. „Má to vyvážené. Dokáže být soubojový, ale přitom má i fotbalovost, čtení hry a otáčení těžiště. To jsou jeho nejsilnější stránky. Ještě samozřejmě musí zrychlit práci s míčem. Naučit se být ve správný moment ideálně důrazný, ale to se naučí až s námi bude déle trénovat a hrát těžké zápasy,“ charakterizoval Macha brněnský kouč.

Do letní přípravy se naplno zapojil také Dominik Kříž. Devatenáctiletý záložník patřil v první polovině uplynulého ročníku jako první volba na post tvůrce hry, sedmkrát nastoupil od první minuty.

Po zimní přestávce však odehrál už jen 49 minut. „Je velmi dobrý technik. Všichni víme, jaké má řešení herních situací. Hraje výborně s míčem, ale bez něj je práce trochu horší. Zaměřujeme se, aby k sobě obě činnosti přiblížil,“ uvedl Šustr.

Kříž v minulém ročníku maturoval a také ho limitovalo zranění. Teď dostává další příležitost předvést svůj potenciál. „Záleží jen na něm, stejně jako u všech. Když nebude Magera pracovat, nebude hrát. Když nebude pracovat Kryštůfek, nebude hrát. Mě je jedno, jak se hráči jmenují. Pro mě je tým Zbrojovka na prvním místě a všichni musí dělat vše proto, aby klub uspěl,“ připomněl brněnský trenér.

V rozestavení 4-4-2 chce po středním záložníkovi větší aktivitu na obě strany. „O postup se dá hrát s hráči, kteří rozumí své roli v týmu. Jestliže máme uprostřed dva záložníky, oba musí být stejně pracovití dopředu i dozadu. To je zákon. Jinak to nejde. Dominik to buď bude akceptovat a bude hrát, nebo to v tomhle rozestavení bude mít daleko těžší,“ doplnil Šustr.

Na jaře pod jeho vedením dostával příležitost v záloze Antonín Růsek, původním založením útočník. Dal sedm branek a na pět přihrál. „Místa jsou pro mě jiná. Ale jsem rád, že umím hrát na víc pozicích. Do budoucna pro mě bude výhoda, že můžu alternovat. Preferuji asi desítku, podhrota, když můžu tvořit hru,“ sdělil Růsek.

Jasnou volbu doprostřed zálohy představoval mládežnický reprezentant Ondřej Pachlopník, jenže ten kvůli přetrvávajícím potížím s achilovkami ještě do přípravných duelů nezasáhl. „Neumíme odhadnout, kdy bude v pořádku. Ondra je mlaďounký, ale z hlediska přínosu a kreativity velmi zajímavý hráč,“ vzkázal sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.

Složení zálohy Zbrojovky v přípravě

Zlín – Brno 0:1

1. poločas: Bariš, Růsek, Kříž

2. poločas: Moučka, Jurásek, Mach

Opava – Brno 2:1

1. pol.: Mach, Moučka, Vintr

2. pol.: Kříž, Bariš, M. Sedlák

Brno – Jihlava 5:2

1. pol.: Štepanovský, Mach, Čermák, Fousek

2. pol.: Bartolomeu, Bariš, Čermák (61. Moučka), Vintr

Brno – Nitra 4:0

Bartolomeu (46. Fousek), Mach (65. Sedlák), Bariš (56. Kříž), Šumbera (56. Jurásek)