Dohodu potvrzují v prohlášení, podle kterého už mezi smluvními stranami není žádná překážka, které jí v posledních týdnech bránily. Potvrzuje se tak informace Deníku Rovnost, který minulý týden uveřejnil, že se strany dohodnou. „Po turbulentních dnech společně oznamujeme významný posun v dohodě i samotném procesu převzetí klubu. Zainteresované strany se shodly na všech parametrech modifikované obchodní dohody, která bude finálně vypořádaná k 26. 4. 2024, tedy ke dni finalizace dokumentů potřebných pro získání profesionální licence pro soutěžní ročník 2024/2025,“ stojí v prohlášení, pod které se podepsali Václav Bartoněk za For Brno Plus, Pavel Svoreň za Českou sportovní rozvojovou a Čeněk Absolon za Regionální hospodářskou komoru Brno.

Česká sportovní rozvojová zastoupená Svoreňem, výkonným ředitelem investiční skupiny Portiva, by tak na konci dubna měla získat 61 procent akcií klubu. „Smluvní strany mají za cíl vytvořit ze Zbrojovky silnou značku s mimosportovním přesahem,“ uvádějí v prohlášení.

Sportovní ředitel brněnské Zbrojovky Zdeněk Psotka.
Zbrojovce pomáhá při hledání posil software. Vytipuje hráče i podle počtu náběhů

Zároveň v něm všichni spolumajitelé oznámili, že se do data vypořádání licence ještě rozšíří skupina vlastníků. „O několik silných regionálních subjektů, které budou splňovat striktní kritéria finančního a společenského přínosu pro klub a bude jim umožněno nabýt minoritní akcionářské podíly. Pro vyloučení pochybností konstatujeme, že žádný podíl nezískají společnosti mediálně zmiňované v posledních dnech,“ píše se v prohlášení. Při rozšíření vlastnické struktury dojde také snížení cílového podílu For Brno Plus a České sportovní rozvojové právě ve prospěch nových vlastníků. To znamená, že by se na dalším směřování klubu mělo podílet víc akcionářů.

A budou v něm lidé z různých byznysových sfér. „Líbí se mi, že do klubů v českém fotbale míří lidé, kteří mu můžou něco dát, jako Kania do Liberce, Tykač do Slavie, Křetínský do Sparty nebo Brabec do Ostravy. Vnímám to z pozice člověka, který už je mimo dění, ale zato s nadhledem. Kéž by to tak dopadlo a fotbal v Česku fungoval i jinde jako ve Slavii, Spartě, Plzni, přidaly by se Ostrava i Brno, takhle by to mělo být. Přichází mladý člověk, jehož firma už něco dokázala a nákupem Zbrojovky by si nechtěla pokazit renomé,“ připomíná bývalý brněnský fotbalista Luboš Kalouda skupinu Portiva. „Potenciál je v Brně obrovský, jenom strašně dřímá,“ míní.

Posun v jednáních o prodeji klubu, která směřují ke zdárnému konci, těší také klubové legendy. „Zbrojovka je klub mého srdce, celý život ji sleduji v dobrém i zlém. Mluvilo se o tom, že prodej nevychází, tak jsem rád, že to bude vyřešené. Přeji jim, aby se vše uklidnilo a všichni se mohli soustředit jen na fotbal a postoupili do první ligy,“ říká někdejší brněnský obránce Josef Mazura, který se Zbrojovkou v roce 1978 získal jediný titul v historii.

V prohlášení se také píše, že v době jarní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY dojde k oddělení výkonné a vlastnické části. „Klub bude na denní bázi veden profesionálním managementem, jenž bude rovněž součástí představenstva klubu, přičemž akcionáři do jeho chodu nebudou v oblasti operativy zasahovat. V tříčlenném představenstvu klubu bude pouze jeden zástupce nejsilnějšího akcionáře,“ přibližují zástupci stran dohodu. Tím nejsilnějším akcionářem by tak po nabytí většinového podílu měl být Svoreň.

Spoluvlastníkům mají připadnout pouze neexekutivní funkce na úrovni dozorčí rady, přičemž jejich hlavní úkol bude definice a kontrola stanovených cílů a strategie současně se zajištěním adekvátního objemu prostředků pro úspěšný chod klubu. „Jsme přesvědčeni, že se nám společně podařilo překonat období nejistoty a společně uděláme maximum pro restart a pozitivní rozvoj našeho klubu na všech úrovních. Spolu s vámi chceme psát silný příběh, vzhůru Brno!“ končí prohlášení.

Svoreň na konci února při setkání s fanoušky oznámil, že je domluvený s novým výkonným ředitelem, kterým se měl stát Viktor Blažek. Bývalý generální ředitel FK Senica v době, kdy hrála o třetí příčku ve slovenské lize, byl i ředitel Spartaku Trnava. Nyní je ředitel sportovních kanálů Deutsche Telekom. „Jedna věc je klub koupit a druhá obklopit se správnými lidmi, měli by přijít vhodní lidé do managementu, to je nejdůležitější. Myslím, že v Brně takoví jsou. Přejme si, ať se to povede a začne nová éra,“ říká Kalouda, vicemistr světa do dvaceti let z roku 2007.

Také nabádá, aby noví majitelé víc pracovali s příznivci Zbrojovky. „Měli by si vzít vzor ze Sparty, Slavie, Plzně, jak se za poslední roky zvedly nejen po sportovní stránce, ale i tím, co dělají pro fanoušky, je tam vyprodáno na jakýkoli zápas, nejen na Liverpool. Je vidět, že celkově se obraz fotbalu v Evropě zvedá, což je jedině dobře,“ doplňuje Kalouda.

Fotbal: Zbrojovka Brno – Táborsko
Hráči volili až nesmyslná řešení, litoval po remíze s Táborskem trenér Polách

Jasnější situace ohledně prodeje klubu může mít blahodárný vliv také na brněnské fotbalisty, kteří jsou v druholigové tabulce čtvrtí, bod za třetím Táborskem, s nímž na domácím hřišti remizovali 0:0. Sobotní utkání ovšem provázely hlasité projevy nespokojených fanoušků, kteří požadovali odchod majitele Bartoňka z klubu a dokonce se na tribuně střetli s členy ochranky. Několik desítek příznivců vytlačili až policejní těžkooděnci.

V sobotu od čtvrt na jedenáct dopoledne fotbalisté Zbrojovky nastoupí v Chrudimi. „Pro Brno je velká škoda, že je ve druhé lize. Přeji klubu, aby se stabilizoval, všechno se dalo do kupy a podařilo se postoupit, aby Brno mělo ve fotbale roli, kterou má mít. Pokud se podaří postup už na jaře, bude to výborné. To bych si přál,“ doufal Mazura, olympijský vítěz z Moskvy 1980.