Na prvních dvou krocích dvakrát zakopli. Místo šestky v kolonce bodů straší dvojka. „Chtěli jsme předvést úplně jiný fotbal než v prvním kole, což se nepovedlo,“ hřímal po remíze ve druhém duelu sezony s Pardubicemi 1:1 kapitán Brna Lukáš Magera. „To nebyl výkon hoden Zbrojovky,“ omlouval se.

Po zápase se hráči včetně realizačního týmu zavřeli v kabině a pěkně od plic si vyříkávali, že takhle to nepůjde. „Museli jsme si něco říct, byly tam emoce. Vyjádřili se také majitel a sportovní manažer,“ prozradil brněnský kouč Pavel Šustr.

Druhý den po utkání se pak na klubovém webu Zbrojovky objevila zpráva, že vedení zareagovalo na neuspokojivé výsledky. „Za neprofesionální přístup a hanebný výkon v utkáních ve Vlašimi a s Pardubicemi vedení klubu uplatní finanční sankce vůči hráčům,“ stálo v prohlášení.

Brňané proti Vlašimi vydolovali alespoň bod za remízu 2:2 v závěru, doma s Pardubicemi se promptně ujali vedení, ale úvodní výhry v nové sezoně se nedočkali. „Dobře jsme začali, dali gól, pak jsme ale úplně nesmyslně přestali hrát,“ láteřil brněnský stoper Lukáš Kryštůfek a doplnil: „Netuším, čím to bylo. Musíme si to vyříkat a v následujícím souboji se o sto procent zlepšit.“

A že je co zlepšovat. Třeba obranu. Od Vlašimi, která loni v průměru nastřílela jednu branku na zápas, Brňané dostali dva góly ze tří střel. Pardubice na stadionu v Srbské ulici udeřily z první ofenzivní akce v sedmnácté minutě duelu. Na remízu s Brnem 1:1 stačila Pardubicím jediná střela do prostoru mezi tři tyče za celý zápas. A to ještě napálily tyč. „S defenzivní činností jsem nespokojený, protože se dostáváme do situací, kdy soupeř rychle postupuje a kombinuje, na což strašně pomalu reagujeme,“ vyčítal Šustr. Podle něj úspěšné bránění spočívá v osobní odvaze jednotlivých hráčů.

S obranou pak úzce souvisí i problémy na opačné straně hřiště. Většina útoků začíná už od gólmana a stoperů. „V momentě, kdy nás Pardubice napadaly, udělali jsme sérii nepřesných přihrávek, chyběla lehkost při odskočení a jednoduchost,“ čílil se Šustr.

V praxi to vypadalo tak, že stopeři Jakub Šural a Kryštůfek měli míč, jenže místo toho, aby ho posunuli dopředu a založili útočnou akci, nahráli zpět na gólmana. „Na trávník podobné přihrávky nepatří. Tohle bylo strašně kostrbaté,“ pravil brněnský stratég.

Od svých zadáků vyžaduje zjednodušení hry, žádné tlachání s míčem. Dvě tři rychlé přihrávky a přečíslit soupeře na kraji či ve středu hřiště.

Stopeři Zbrojovky jsou na častou permanenci s míčem zvyklí. Soupeři totiž do Brna často jezdí zaparkovat autobus a svěřenci Šustra se jen stěží prokousávají do šestnáctky. „Přes obranu se hraje hodně, mně to ale nevadí,“ poznamenal Kryštůfek.

Důležité je dostat balon co nejrychleji dopředu, což se v duelu proti Pardubicím plnit nedařilo. „Vzadu jsme si zbytečně přihrávali místo toho, abychom dali dlouhý míč na útočníky,“ nebyl spokojený Magera. „Když to nejde kombinačně, musíme bojovat a hru zjednodušit,“ nabádal.

Start druhé ligy budí sice ve fanoušcích Zbrojovky rozpaky, ale pořád je třeba mít na paměti, že je to stále jen začátek. „Nepříjemné to je, ale pořád je před námi osmadvacet kol. Ve hře je hodně bodů,“ dodal Kryštůfek.