Od té doby vystoupil ze stínu, byť do dění v klubu promlouval už v éře Romana a Stanislava Prosových, kteří jej vlastnili v letech 2005 až 2011. „Od roku 2007 nebo 2008 se mnou Roman Pros zásadní věci řešil jako s nevlastním bratrem,“ líčil Bartoněk, když se stal majitelem Zbrojovky.

Protřelý manažer pracoval od roku 1972 v Železničním stavitelství Brno, které se pak přejmenovalo na OHL ŽS Brno. Tam se Bartoněk vypracoval až do funkce výkonného ředitele pro dopravní stavby. „Navykl jsem si dělat pod tlakem už v době reálného socialismu. Mé stavební středisko tvořilo základní kamen Železničního stavitelství, v tlaku a stresu jsem se naučil fungovat čtyřicet let,“ popsal.

Páteční výhra Zbrojovky 2:1 na Letné proti béčku Sparty byla zřejmě derniérou pro Walle Musu Alliho v brněnském dresu.
Šikovný Nigerijec pryč ze Zbrojovky? Kolem Alliho krouží Budějovice

Vzhledem ke svým zkušenostem a známostem má značný vliv i mimo fotbalové prostředí. Od svého příchodu do Zbrojovky se snažil pomoct k výstavbě nového stadionu za Lužánkami, když se projekt nepohnul, vložil úsilí do revitalizace stadionu v Srbské ulici.

V roce 2010 získal pro klub právo užívat ochrannou známku Zbrojovka Brno, rozvíjí Klubovou fotbalovou akademii.

Klub třikrát v posledních deseti letech uchránil od insolvence, která hrozila kvůli dluhům, jež nasekali jeho předchůdci. Jak před časem uvedl, zaplatil za to přes čtyřicet milionů korun z vlastní kapsy. „Proto mne velmi mrzí, že se neustále v některých médiích objevují ničím nepodložené informace o Zbrojovce jako strádajícím klubu. Z hlediska hospodaření je Zbrojovka zdravá,“ vysvětloval majitel před dvěma lety.

Brněnskými fanoušky bývá i kvůli třetímu sestupu od roku 2018 často označován za škůdce fotbalu, ovšem nebýt jeho zásahů, mohla možná Zbrojovka dopadnout mnohem hůř. „Chápu, že fanoušci jsou naštvaní na majitele klubu. Ale on je člověk, který do toho dává své peníze. Musíme se také zamyslet nad tím, kde by Zbrojovka byla, nebýt jeho a jeho investic,“ nechal se slyšel bývalý brněnský prvoligový fotbalista Petr Švancara.

Brněnský zadák Jakub Šural (čelem) se raduje se svými spoluhráči z vítězné branky.
PODÍVEJTE SE: Jak Zbrojovka porazila béčko Sparty. Rozhodla Šuralova hlavička

Do aktuálního druholigového ročníku vstoupila Zbrojovka stále ještě s Bartoňkem jako předsedou představenstva. Klub však oznámil, že minoritní podíl nabyla investiční skupina Portiva v čele s výkonným ředitelem Pavle Svoreňem. Do zahájení jarní části této sezony pak navýší majetkovou účast na většinových 61 procent s předkupním právem i na zbytek akcií. „Jsem rád, že se mi podařilo po několikaměsíčních jednáních s lidmi z regionální podnikatelské sféry dosáhnout složení nové vlastnické struktury, která je schopná dát rozvoji klubu dynamiku,“ uvedl před měsícem Bartoněk.

Je možné, že se tím jeho éra u brněnského fotbalu uzavře. A bude si jen úžívat prostředí větrného mlýna, kde žije. „Je nevyvratitelné, co to místo tvoří. Vylezu z auta, jen se podívám okolo a najednou neexistuje, co bylo. Kamkoli se podívám, nic nepřekáží, všechno je pode mnou. Člověk dostane z fleku povznášející pocit,“ prohlásil.