Ve čtvrt na jednu odpoledne se sejdou na hlavním nádraží a vyrazí vlakem směr Ústí nad Labem. „Zatím jde o skupinu dvaceti až třiceti lidí. Na stadion se nedostanou, ale nemají v plánu žádné výtržnosti, chtějí podpořit klub,“ objasnil Lukáš Winkler, který předříkává chorály v kotli fanoušků Zbrojovky.

Ilustrační foto
Slavia kvůli koronaviru odmítla přijet do Brna, Žabiny zvítězily kontumačně

Brněnští příznivci zamíří několik stovek metrů od stadionu. „Je tam vyhlídka, ke které vede veřejná cesta, kam máme v plánu vystoupat a dívat se na fotbal. Když to nepůjde, zůstaneme u vstupu před stadionem a budeme fandit odtamtud,“ objasnil Winkler zvaný Paruka.

Ligová fotbalová asociace, která řídí dvě nejvyšší soutěže, rozhodla, že se bez diváků odehrají dvě následující kola. Na utkání nebudou vpuštěni ani novináři, výjimku tvoří pouze televizní společnosti vlastnící práva. „Bereme to jako fakt a víc to nekomentujeme,“ vzkázal líšeňský předseda Karel Hladiš.

HC Kometa Brno v modrém (Peter Mueller) proti HC Sparta Praha. Ilustrační foto
Přerušená extraliga: Hráče Komety čeká brutální tréninkový kemp, popisuje expert

Počty osob stanovené Ligovou fotbalovou asociací:
- hráči domácí + hosté: 18+18
- realizační tým domácí + hosté: 7+7
- technický doprovod: 3+3
- funkcionáři domácí + hosté: 5+5
- rozhodčí: 4
- delegáti: 2
- hlavní pořadatel: 1
- kameraman klubu: 1
- televizní společnosti: 11
- integrovaný záchranný systém: 3
- pořadatelská služba + podavači míčů + ostatní technický personál: 12

Ovšem podle marketingové smlouvy Ligové fotbalové asociace a jednotlivých klubů může utkání přenášet pouze společnost vlastníci práva. Přenosy z ligových zápasů v současné době vysílají O2 TV a Česká televize.

Jiný přímý přenos, například streamový klubové televize, smlouva zakazuje. „Vyzvali jsme výbor Ligové fotbalové asociace, aby se zabývala odblokováním tohoto bodu po dobu vládního opatření. Udělejme právní kroky k tomu, aby se mohla utkání streamovat. Všechny kluby mají na svém webu televizi,“ sdělil Deníku Rovnost majitel Zbrojovky Václav Bartoněk.

"Vhodná vzdálenost pro běžné konverzace."
Ven z karantény? Král koblihových lidí to nedovolí. Lidé si utahují z koronaviru

Momentálně mohou kluby záznam zápasu vysílat nejdřív 48 hodin po jeho skončení a pouze na oficiálních stránkách. Stejný časový odstup platí také o sestřihu, který může pouze na 90 sekund zabírat dění na hřišti. „Na Sokolov přišlo přes tři tisíce fanoušků a pokud uděláme výsledek v Ústí nad Labem, mohlo by na domácí duel s Duklou dorazit až šest tisíc lidí. Takhle přijdou o zážitky a emoce. Poskytněme jim aspoň alternativní cestu ke sledování fotbalu, což je stream. Tím jim dáme signál, že na ně nekašleme,“ vyzval Bartoněk.

Zbrojovka zákazem vstupu diváků na stadion sice přijde o část příjmu ze vstupného, ovšem to činí pouze tři procenta rozpočtu, takže klub výrazně neovlivní.

Nemocný senior - Ilustrační foto
3 případy koronaviru v kraji: důchodkyni nakazila dcera, která byla v Itálii

Pokud bude možné zápasy vysílat, nabízí se varianta velkoplošného promítání. „Jenže tam může taky dorazit víc než sto lidí. Nevím, zda lze něco takového udělat,“ sdělil Winkler.