Minulou sezonu Zbrojovku trápilo střílení branek. Letošní ročník zase obranná fáze. Čím to?
Dostáváme hodně branek, ale nemyslím si, že největší problém představuje defenziva. Spíš v útoku musíme dávat víc gólů, protože jich nestřílíme moc.

Může soupeřům vyhovovat hra na brejky, zatímco vy musíte hrát do plných?
Určitě jim to sedí. Ve středu pole nejsme kompaktní a zbytečně držíme velkou šířku hřiště. Když soupeř hraje na tři útočníky a chytře to natáhne, tak propadáme. Vznikne přečíslení, a to protivníci mají rádi, pak zbývá už jen situaci využít. Nejhorší je, když prohráváme a musíme dobývat. Pak se otevírá prostor pro protiútoky.

Pavel Eismann po zápase se Žižkovem říkal, že v pěti lidech se nedá bránit a zapojit se musí víc hráčů. Souhlasíte?
Jak útočná, tak defenzivní fáze je vizitkou celého mužstva na hřišti. Samozřejmě obranná čtyřka má gólům zabraňovat a snažit se, aby jich padlo co nejméně. Vzadu si musíme hráče před námi poskládat a zorganizovat. Na hřišti jsme jedno mužstvo a společně branky dostáváme i dáváme.

Proti Žižkovu jste obdrželi první gól z autového vhazování, což by se stávat nemělo…
Vhodili dlouhý aut a na přední tyčce jsme prohráli hlavičkový souboj. Míč se následně šťastně odrazil k hráči, který nebyl důrazně obsazený a špičkou kopačky dal branku. Z mého pohledu se protivník měl důsledněji dorazit, ale takové situace se ve fotbale stávají. Nejde o obrovskou chybu. Spíš nedůslednost potrestanou náhodným gólem Žižkova.

Při druhé brance Dušan Melichárek vyrazil střelu zpoza vápna, kterou do brány dorazil osamocený soupeř. Šlo o nedohranou situaci?
Vše začalo lacinou ztrátou ve středu hřiště, ze které se urodil protiútok. Střílející hráč měl hodně prostoru pro střelu. Dušan míč vyrazil a obrana nebyla včas u balonu, což se stávat nesmí. Akce Žižkova vyplynula z části hry, kdy na rozdíl od nás chtěl víc hrát, bojovat a běhat. Proto soupeř utkání rychle otočil.

Ve čtyřech kolech jste dostali osm branek. Zaměříte se nyní v tréninku víc na obranu?
Na bránění pracujeme neustále každý týden, takže se nedá říct, že jsme defenzívu zanedbávali. Samozřejmě se musíme na obranu teď víc zaměřit, protože není možné dostávat v každém zápase tři góly. Jestli chceme hrát o postup do nejvyšší soutěže, takhle to nejde. Sice se nám podařilo dát osm branek, ale když obdržíme stejné množství, nemůžeme bojovat o přední příčky.

V prvním kole Zbrojovka nastoupila se třemi středními záložníky, v dalších už jen se dvěma. Může tohle mít vliv na obrannou činnost?
Rozestavení roli úplně nehraje. Jde o to, jak zahrajeme a plníme trenérovy pokyny. Na hřišti musíme hrát podle taktiky. Sice hráč ve středu chybí, ale zase jsou v útoku dva a jeden z nich se musí stahovat trochu hlouběji. S větším počtem ofenzivních hráčů má tým víc útočit a méně bránit. Do první ligy se chceme dostat atraktivním pojetím hry. Prezentovat se hezkým a ofenzivním fotbalem.

VLADIMÍR FORMÁNEK