„Kdybyste se mě zeptal před sezonou, zda budu spokojený s devíti góly, stoprocentně řeknu ano. Ale určitě bych je vyměnil za body, které nám teď chybí,“ říká v rozhovoru pro Deník Rovnost pětatřicetiletý kapitán Zbrojovky.

Po podzimu patří Brnu sedmá pozice. Co na ni říkáte?
Je to zklamání, měli jsme určitě jiné očekávání, chtěli jsme se prát o postup hned od začátku, být nahoře mezi prvními třemi. Výsledky ukázaly, že musíme ještě hodně zapracovat, abychom se tam posunuli.

V čem vidíte největší brněnský problém?
Ztráceli jsme body hlavně s týmy pod námi. Většinu zápasů jsme byli lepší, bohužel jsme to nedokázali přetavit ve vítězství, nevstřelili jsme druhou branku, která by nás uklidnila. Ze začátku sezony i ke konci ve dvou posledních zápasech nás srážely osobní chyby, která nás stály hodně bodů.

Doma jste ztratili za bezbrankové remízy s Varnsdorfem i Sokolovem a prohru s Vlašimí sedm bodů, které vám scházejí na třetí Hradec Králové. Proč jste na Srbské takové soupeře nepřekonali?
V domácích zápasech šlo vidět, že mužstva, která k nám přijela, hrála hodně defenzivě. Když přijedeme ven, aspoň se soupeři trošku snaží útočit, ovšem u nás vsadí na velkou defenzivu. S tím si však musíme poradit, ve druhé lize taková utkání jsou a nezvládli jsme je. Měli jsme dost standardek a příležitostí v každém zápase doma i venku, což je chyba ofenzivních hráčů. Samozřejmě přicházely také chyby vzadu, za což může celé mužstvo.

Na tréninku se často zaměřujete na překonání obranného valu soupeřů. Proč se vám nacvičené dovednosti nedaří přenést do utkání?
Rozhoduje kolikrát štěstí, ale důležité je dát co nejdřív branku. V zápasech s Vítkovicemi nebo Táborskem jsme vyhráli 4:1, protože jsme dali brzy gól, soupeř musel hru otevřít a potom dostal čtyřku. Když branku nedáme v prvním poločase, trápíme se. Na naší hře je vidět, že to chceme zlomit, ale nedokážeme se tam dostat.

Musíte v zimní přestávce najít další varianty, jak pevnou defenzivu prorazit?
Můžeme ovlivnit, že budeme chodit ve víc lidech do šestnáctky a soustředit se na každou standardku, abychom z nich vytěžili maximum. Do některých jsme chodili laxně, když jsme je pak viděli na videu. Pokud by tam hráč šel naplno, ocitne se v příležitosti, která mohla skončit gólem. Ale to musíme vidět na hřišti a ne až na videu.

Zlepšení standardek vám pomůže k víc bodům?
Doma jich vždycky máme hodně, protože soupeři jsou pod tlakem. Musíme se na ně zaměřit, abychom se v zápasech zlepšili. Ve venkovních utkáních na Žižkově, v Prostějově nebo v Třinci jsme zase vedli, přesto jsme zápasy se soupeři pod námi prohráli. To jsou všechno body, které nám chybí a stojí nás lepší umístění.

Cítíte, že souboje ve druhé lize jsou náročnější než v první?
V první lize jsou hráči víc technicky vybavení, většina mužstev chce vyhrát doma i venku. Mužstva ve druhé brání a těžko se tam dostává. Když jedou do Brna, které má nejvyšší ambice, jsou spokojení, jestliže tady udrží nulu. Určitě jsou souboje náročnější, prostor je zahuštěnější než v první lize.

Chybí Zbrojovce typický střední záložník, který tvoří hru?
To nedokážu říct. Samozřejmě hodně se tom mluví, že tady není dirigent střední zálohy, jako byl Pavel Zavadil. Je spíš otázka pro vedení, co se bude dít. Třeba tady ani já v lednu nebudu, může se stát cokoliv. Samozřejmě chápu, že vedení ani fanoušci nejsou spokojení, očekávali něco jiného a my taky. Víme, že jsme to nesplnili a záleží na vedení, jak se k tomu postaví.

Na třetí barážovou pozici ztrácíte sedm bodů. Je obtížné posilovat víru, že se do první ligy vrátíte?
Zbrojovka musí mít nejvyšší cíle, bohužel jsme za poslední půlrok nesplnili, co jsme chtěli. Musíme se však zvednout celkově, nejen dopředu, ale i dozadu. Věřím, že síla mužstva je velká. Pod trenérem Šustrem jsme se hodně zvedli, škoda posledních dvou utkání, které jsme chybami nezvládli, ale pořád máme ambice stejné. Chceme postoupit a bojovat o nejvyšší příčky. Samozřejmě bude náročné první místo dohnat, jenže nic není nemožné.

Trenér Pavel Šustr říkal, že jediná cesta bude všechno vyhrát.
Mužstva jsme většinou přehrávali, nemyslím si, že se něco změní za půl roku, bude to stejné. Vždycky záleží na nás, jak dokážeme utkání zvládnout ohledně střílení gólů. Každý zápas chceme vyhrát, bohužel jsme některé nezvládli.