Vedení klubu se s kabinou prvního týmu dohodlo na snížení výplat. „Mluvil jsem se všemi hráči, kterých se to týká , jednohlasně tento krok podpořili a přistoupili k tomu dobrovolně, což je pro nás důležitý signál, že táhneme opravdu za jeden provaz, jsme jednotní,“ sdělil Deníku Rovnost sportovní manažer klubu Tomáš Požár.

Procentuální části mzdy se vzdají hráči, členové realizačního týmu a vedení. „Mnou počínaje a je odvislé od výše platu. Debaty byly velmi rychlé, stručné a pozitivní,“ popsal Požár.

Martin Zaťovič
Hokejisté na dlažbě? V Kometě řekli ne. Hráči se na oplátku vzdali části peněz

Fotbalistů s nejmenšími výplatami se opatření nedotkne. „Nechtěli jsme v žádném případě ohrozit existenci hráčů, takže je to odstupňované od nejnižšího příjmu v řádech desítek tisíc korun. Máme dno fixního platu, od kterého jsme teprve začínali, takže snížení se netýká hráčů, kteří nemají plat přesahující nejnižší částku,“ objasnil manažer Zbrojovky.

Zavřené stadiony

Ani kluby FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA v době přerušení soutěže nemají příjmy ze vstupného, na některé partnery doléhá tíživá situace. Proto Zbrojovka reaguje stejně jako většina českých profesionálních klubů. „Doba je dost nejistá a všichni čekáváme, co bude i z hlediska zajištění klubu. Hráči i členové realizačního týmu si uvědomují, jak je vážná situace a že je potřeba si dočasně utáhnout opasky. Vnímám jejich přístup jako vyjádření solidarity a loajality ke klubu a majiteli v době, kdy je těžké předvídat, co bude,“ řekl Požár.

Brněnští fotbalisté na návrh bez výjimky přistoupili. „Jednoznačně jsme s tím souhlasili. Majitel se o nás stará, máme skvělý servis a všechno, co se řekne, platí. Vedení pro nás dělá maximum a tento vstřícný krok je to nejmenší, co můžeme na oplátku udělat, aby se nám dýchalo trochu líp,“ prohlásil na klubovém webu za kabinu brněnský kapitán Pavel Eismann.

Jan Bobrovský.
Mám obavy o směřování basketbalu po pandemii, říká jubilant Bobrovský

Snížení platů se netýká členů ostatních týmů Zbrojovky. U áčka platí, dokud se soutěž opět rozběhne. „Počítáme s tím do doby, než se začne něco dít a fotbal zase bude zajímavý pro naše partnery a samozřejmě fanoušky,“ pronesl manažer.

Fotbalisté Zbrojovky v době nouzového stavu vyhlášeného českou vládou kvůli onemocnění Covid-19 do 11. dubna stále trénují individuálně. „Situace je nesmírně vážná, nikdy taková nebyla, a v kabině krok vedení pochopili všichni. Tuhle těžkou dobu musíme přečkat a jak to půjde, zase to nakopnout a rvát se o postup,“ nabádal Eismann.

Líšeň jedná

Líšeň sice k omezení výplat nesáhla, ale také městský rival Zbrojovky o něm od včerejška uvažuje. „Zahájili jsme jednání se všemi, kteří v Líšni dostávají byť minimální odměnu, takže hráči, trenéři i část vedení. Požádali jsme je, zda jsou jednotlivě ochotní snížit svou odměnu. V Líšni je to složitější, hůř se šetří, odměny jsou ve srovnání s jinými celky druhé ligy určitě menší,“ vzkázal předseda klubu Karel Hladiš.

Tomáš Malec
Pomohl ke dvěma titulům, teď z Komety odchází. Malec se nedohodl na nové smlouvě

Osmý celek FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY řeší zatím jen mzdy za březen. „Nevíme, jak se bude situace vyvíjet dále, jestli se například nějaké náhrady od státu dotknou i fotbalu. Nevíme, které plánované příjmy nám ubudou, již je však jisté, že sponzoři z řad firem nebudou zřejmě schopní splnit své závazky ve stejné výši jako v minulých letech,“ uvedl Hladiš.
Představitelé obou klubů doufají, že druhá nejvyšší soutěž ještě začne. Ovšem chystají se na všechny možnosti.

„Nepropadáme panice, jen je nutné rychle reagovat na neustále se měnící situaci a věřit, že pokud nenastanou problémy naší vinou, stát, kraj i město nám pomůžou zajistit udržení klubu v chodu,“ dodal líšeňský předseda.