David Machalík
narozen: 21. června 1996
post: střední záložník
současný klub: SK Líšeň
bývalé kluby: Slovácko, Znojmo, Třinec, Blansko
bilance v první české lize:
45 zápasů (2672 odehraných minut), 0 gólů, 2 asistence
bilance v této sezoně ve třetí lize za Slovácko B:
7 zápasů (263), 0 gólů

Jenže v posledních sezonách nastal v jeho kariéře útlum, když za poslední dva roky naskočil pouze do devíti soutěžních zápasů. Nyní se pětadvacetiletý ofenzivní hráč upsal na rok a půl druholigové Líšni. „Budu se snažit hlavně odehrát co nejvíc zápasů a kariéru zase nastartovat, abych se posunul ještě výš,“ prohlásil Machalík.

Naposledy na podzim odehrál za třetiligovou rezervu Slovácka jen sedm utkání, do kterých navíc zasáhl převážně coby náhradník. „Ohledně Machalíka bylo rozhodování jednoduché, protože ho vychovalo Slovácko a má zkušenosti i z první ligy. Teď je jen důležité, aby ještě měsíc do startu soutěže kvalitně potrénoval,“ řekl na adresu nováčka v týmu kouč líšeňského celku Milan Valachovič.

Rodák z Bystřice pod Lopeníkem zamířil na východ Brna coby volný hráč, když na konci prosince rozvázal kontrakt se Slováckem. S prvoligovým klubem prý řešil od loňského roku spory, které odmítl blíž specifikovat. „Byly tam určité neshody, které ale nechci ventilovat. Je to jen mezi mnou a vedením,“ odvětil Machalík.

Ten se v Líšni hlásil na začátku ledna a v jejím dresu už naskočil do tří přípravných duelů. V nich zaznamenal pokaždé přes sedmdesát minut. „Nějakou delší dobu jsem nehrál žádné utkání, proto se do toho teprve pomalu dostávám. Je určitě na čem pracovat, ale doufám, že zápas od zápasu moje výkony budou lepší,“ přál si Machalík, jenž si v kariéře dosud připsal pětačtyřicet prvoligových startů.

V novém týmu se uvedl dvěma brankami, když nejprve přispěl k vítězství 2:0 nad slovenským druholigovým Šamorínem, minulou sobotu pak zařídil výhru 1:0 proti juniorce Slovanu Bratislava. „Myslím, že jsem hráč s docela slušnou technikou, ale nemůžu o sobě úplně říct, že jsem gólový,“ usmál se bývalý fotbalista Třince nebo Blanska.

Machalíka zkouší trenér Valachovič na pozici ofenzivního záložníka, ve středu hřiště už naskočil po boku Marka Matochy i Jaroslava Málka. „S každým hráčem se teprve poznávám, a to jak na tréninku, tak i v zápasech. Věřím, že až se sehrajeme, bude nám to všem klapat,“ podotkl Machalík.

Kromě spoluhráčů se však v kabině seznamuje i s herním stylem líšeňského celku, jenž se po podzimní části druhé ligy nachází v tabulce na třetím místě. „Co jsem zatím vypozoroval, tak se budeme snažit soupeře presovat a donutit ho k chybám už na jeho polovině hřiště, což mi vyhovuje. Když získáme gól, budeme blíž jeho brance a můžeme co nejrychleji skórovat,“ zamyslel se Machalík, který se v Brně zabydlel zatím na ubytovně.

V tomto přestupovém období se stal už druhou líšeňskou posilou. Jako první podepsal s brněnským celkem smlouvu útočník Martins Toutou. „O dalším doplnění kádru vyloženě neusilujeme, ale pokud se někdo vyskytne, vyzkoušíme ho,“ reagoval předseda klubu Karel Hladiš.