Jaká pro vás byla první sezona v Brně?

Těžší, než jsem si myslel. Stala se spousta věcí, bylo hrozně zajímavé sledovat, jak se vyvíjí tým. Na začátku jsem klub moc neznal a chvíli trvá, než se zorientujete, poznáte vazby, atmosféru, DNA klubu. Dal jsem si hodně záležet, abych poznal mládežnické prostředí, které je pro klub charakteristické. Jsme samozřejmě veřejností posuzování podle výsledků A týmu, ale duše klubu je mládež. Zbrojovka hodně investuje, aby tam měla dobré hráče i vedení, abychom kvalitu ještě rozvíjeli. Myslím, že se nám to začíná vyplácet. Na podzim to drhlo, nakonec došlo ke změně realizačního týmu.

Což se vyplatilo…

V prosinci jsme seděli a řekli si, že se musí změnit něco v povaze týmu, charakteru. Necítil jsem takový hlad, ambici, jakou si představuji. Udělali jsme pár rozhodnutí, která se nám vyplatila. Od zimní přestávky a přípravy se tým měnil.

V čem konkrétně?

Viděl jsem, jak začínají fungovat lidské vazby, tým spolu trošku jinak komunikoval. Poznáte, jak se kluci chválí, kritizují, jak se spolu umí bavit, jak si užívají fotbal. Musím říct, že tady se hodně trénuje, kluci se strašně nadřeli, aby dosáhli toho, čeho jsme málem dosáhli. Z jara mám výborný pocit, povedlo se sportovně a především korespondovalo s tím, jak si představujeme, aby fungoval klub a jaká v něm má být konstruktivní atmosféra.

Klub si zvýšil kredit, to se odrazilo i na návštěvě?

Jsem tu rok, ale za tohle krátké období jsem ten pocit měl. Minimálně v době baráže jsem vnímal, že se ve městě něco děje, lidi zase mluví o Zbrojovce. Jsem přesvědčený, že se s klubem dokáží ztotožnit, protože v něm pracuje spousta lidí, kteří mají společnou historii s klubem. Věří tomu, že se v něm se prosazují odchovanci. Pracují na tom, aby se Zbrojovka posouval. Za poslední dobu ve fotbale moc hezkých chvil nebylo, ale minimálně středeční baráž, na kterou přišlo osm a půl tisíce lidí, je událost, na kterou se bude vzpomínat. Doufám, že na to kluci navážou.

Může v příští druholigové sezoně znamenat výhodu, že víte, do čeho jdete?

Myslím, že ano, protože zkušenost nám chyběla. Loni ji neměl klub, lidi v něm, hráči ani já. Dnes si dokážeme konkrétně představit, co nás čeká. Taky už jsme se líp přizpůsobili fotbalu, který se ve druhé lize hraje.

Už máte připravené příchody?

Není pro nás šťastné, že jsme do poslední chvíle nevěděli, v jaké soutěži budeme, tím se to pro nás malinko zkomplikovalo. Samozřejmě máme určitý okruh hráčů, které jsme chtěli oslovit pro případnou druhou ligu, některé jsme zase chtěli oslovit pro variantu první ligy. Teď už víme, že hrajeme příští sezonu druhou ligu a můžeme vytvářet konkrétní kroky k tomu, abychom tým případně oživili. Nebude to určitě moc, nechystáme příchod většího počtu hráčů, v zimě se nám to vyplatilo. V létě jich bylo víc a na podzim jsme měli určité problémy to sladit.

Chcete mít kádr pohromadě na začátek přípravy?

Jsem pro to, aby tady hráči byli co nejdřív, ale samozřejmě nemůžu vyloučit variantu, že kdybychom na určité pozice, které chceme řešit, nenašli vhodného kandidáta aktuálně hned, budeme vyčkávat, co se bude dít.

Loni dostali hráči dvouleté smlouvy, někteří na rok a prodlužují se. Za rok bude hráčům jako Pavel Eismann nebo Lukáš Magera o rok víc, uvažujete pečlivě, jak se zachovat při skládání týmu?

S Eisem jsme prodlužovali a myslím, že zcela logicky. Nejen proto, jak vypadal na hřišti, ale především pro to, co udělal pro klima a atmosféru v klubu. Má v sobě vášeň, kterou sem přinesl a přenesl na prostředí tady, což bylo hrozně důležité. Magy má taky smlouvu na příští rok. Sezona je dlouhá a vůbec nedokážu předvídat, co bude 30. června 2020. Věřím, že budeme spokojení, hráči budou v pořádku, zdraví a třeba se pobavíme i o naší další společné budoucnosti, ale nebudu teď předbíhat.

Ale patrně by na nich už tým nemohl tolik stát…

Víme, že na tuhle sezonu máme postavený tým, který když vhodně doplníme o dva tři hráče, může být víc konkurenceschopný ve druhé lize. Pokud případně zvládneme posun do první ligy, musíme tým občerstvit zase malinko víc. Teď nemusíme úplně panikařit.

Hledáte na pozice špílmachra zkušeného hráče?

Spíš se koukáme na pozice šest a osm, u desítky záleží, jak budeme hrát, zda zůstaneme u rozestavení 4-4-2. Možná se pokusíme o jiné, když budeme mít vhodnou typologii hráčů. Na pozici číslo deset tady máme dva naše hráče, kteří mají kvalitu, aby nám pomohli hned, což jsou Tonda Růsek a Ondra Pachlopník. S těmi počítáme doprostřed, u nich vidíme kreativitu, kterou možná jinde ani nenajdeme. Dostat někoho s těmito vlastnostmi k nám do Brna by bylo asi složité.

V zimě odešla brankářská jednička Dušan Melichárek, mladí gólmani Pavel Halouska a Jiří Floder naplnili očekávání?

Věřili jsme, že to je správné rozhodnutí. Začal chytat Halous a velmi dobře. Pak měl sérii takových horších zákroků, asi u tří gólů cítil, že mohl udělat víc, což se na něm začalo projevovat. Dostal příležitost Floďa a chytil ji za pačesy. Byl spolehlivý a odvedl taky dobrou práci. S těmito dvěma budeme pokračovat. Něco v nich je, potřebují se omlátit a vychytat, zažit zklamání i některé propady. Ale mají talent, aby do budoucnosti tvořili silný základ pro klub.

Jihlava po neúspěšné baráži podala protest a vyzvala k rezignaci komisi rozhodčích. Přidáte se k ní?

Samozřejmě cítíme křivdu, jak zápasy byly vedené. Mně to konkrétně hrozně mrzí hlavně kvůli hráčům, jak se nadřeli, nebyl to úplně rovný boj. Zároveň mě to mrzí kvůli lidem v klubu a fanouškům, kteří si konfrontaci s nejlepšími zaslouží za to, jak nás podporovali. Bohužel je to pryč, skončilo to fiaskem a od teď se chci bavit jen o fotbale a nestavět se na barikádu. Budeme řešit prostředí našeho klubu, pracovat každodenně, abychom se posouvali, a věřím, že příště budeme silnější. Doufám, že baráž hrát už nebudeme.

Jak se vám zamlouval nový model fotbalové nadstavby?

Mě model soutěže neuráží, viděl jsem to i v zahraničí. Velké ligy to nemají, ale baráže existují. Myslím, že mají náboj, měla i v našem případě, ale zkazili jsme si to. Čistě fotbalově to budoucnost má.

Baráž se vám líbila?

Nám to trochu pomohlo, mohli jsme ze třetího místa hrát o ligu. Domácí utkání bylo nejhezčí, které tady za celý rok bylo, z hlediska společenské události i fotbalu.