„Ale máme o co hrát. V sázce je druhé místo a tři body. S Ústím navíc nemáme zrovna kladnou bilanci. V minulé sezoně nás porazili a pak to bylo dvakrát 0:0. Chceme to zvládnout a neustupovat od naší domácí hry,“ vyhlásil kouč Brňanů Milan Valachovič.

Přesto jeho svěřenci vyhlížejí triumf s příchutí zlata. Líšeňský Jaroslav Málek vede o gól tabulku střelců před Ladislavem Mužíkem z Chrudimi. „Absolutně jsem nečekal, že bych mohl být tak nahoře. Ale kopali jsme dost penalt, nějaké góly jsem dal a teď už to chci vyhrát. Kluci mi to přejí. Těší je, že platím do kasy a něco jim po tom koupím,“ uvedl třináctinásobný střelec.

Středního záložníka na vrchol žebříčku kanonýrů vynesly pokutové kopy. Proměnil jich hned devět. Přitom na začátku sezony tým spoléhal na jiné střelce. „Jenže Honza Silný nedal jednu penaltu a už jej tam nechtěli. Potom byli určení dva na další zápas, ale jeden nehrál kvůli zranění a druhý kopat nechtěl, protože byl faulován. Tak jsem to vzal a já a už to tak zůstalo,“ zavzpomínal Málek.

Na penalty se sám zvlášť nezaměřuje. „Nijak moc jsem je nikdy netrénoval. Maximálně si před zápasem někdy kopnu na gólmana. Ze začátku jsem si vybral stranu dopředu a pak kopl. Jakmile se mi zvýšila sebedůvěra, začal jsem čekat na pohyb brankáře. V sezoně jsem nedal jen jedinou proti Žižkovu. Gólman se nepohnul, já zpanikařil a on mě vyčíhal. Je psychicky těžší kopat osmou penaltu než druhou,“ porovnal devětadvacetiletý fotbalista.

Se známým klišé, že penalta se nedá chytit, jen špatně kopnout, nesouhlasí. „Z tribuny a televize to vypadá lehce, ale když jdete na věc, přijde vám ta dálka obrovská. Je to hlavně o psychice. Když si hráč úplně nevěří, je to špatné. Všímám si, že venku i v lize je nyní hrozně moc neproměněných penalt,“ dodal Málek.

Ten po smršti pokutových kopů začal pálit i z větší dálky. „Trefil jsem se teď dvakrát z přímého kopu. Kopal jsem je i dřív, ale moc příležitostí jsme neměli. Teď se naskytly dvě šance ze standardek, já dal obě přes zeď a vyšlo to. Standardní situace teď mám docela natrénované,“ pochvaloval si.

JAROSLAV GALBA