close info Zdroj: SK Líšeň zoom_in Líšeňští fotbalisté odstartují jarní část domácím zápasem s Vlašimí.
NADSTANDARDNÍ PODMÍNKY. Poslední zimy absolvovala Líšeň pravidelně část své přípravy v Mikulově, kde vždy našla týdenní azyl. Turecké podmínky tak pro klub z východu Brna byly netradičním luxusem. „Opravdu jsme zažili soustředění, které se vymyká všemu, většina kluků doteď asi nic podobného nepoznala. Bylo o nás skvěle postaráno,“ podotýká Valachovič.
V asijské zemi druholigový tým našel týdenní azyl, ve kterém se mohl nerušeně připravovat na start jarní části sezony, nechybělo mu opravdu snad nic. „Měli jsme vždy zajištěnou přepravu, tréninkové plochy s přírodní trávou, kluci měli po celý den u hotelu přístup k posilovně, bazénu nebo vířivkám. K tomu jsme celý den měli k dispozici všelijaké ovoce, džusy, vody, kávu. Opravdu to byl top zážitek, co jsme kdy zažili,“ chválí líšeňský lodivod.
V Antalyi našla Líšeň i perfektní klimatické podmínky, které se s promrzlým jihem Moravy nedaly porovnat. „Odlétali jsme a v Česku bylo mínus pět stupňů. V Turecku sice ráno byly tři čtyři stupně, ale přes den teploty dosahovaly až k patnácti, navíc každý den sluníčko,“ líčí Valachovič.
close info Zdroj: SK Líšeň zoom_in Líšeňští fotbalisté na tureckém soustředění.
NIŽŠÍ NÁKLADY. Je to rarita, ale brněnský celek za týdenní turecký luxus zaplatil méně než za soustředění v domovině. „Když jsme vše zkalkulovali, tak nás vše opravdu vyšlo levněji než v Česku. A hlavně co nám za tu cenu nabídli, bylo až neskutečné. Dvakrát denně hodinu a půl dlouhé tréninky, po celý týden regenerace, různé ovoce, džusy, oplatky. K tomu i oba zápasy s tureckými rozhodčími, na které jsme vždy dostali pytel ovoce,“ vypráví stratég.
Není proto divu, že si lokalitu u Středozemního moře vybírají k přípravě na ligové soutěže celky z různých koutů Evropy. „Hráli jsme na hřištích v Beleku, což jsme měli tak deset minut od hotelu. A po cestě bylo tak sto hřišť, přičemž na každém hrála nějaká mužstva. Viděli jsme tam ukrajinské, ruské, arménské nebo uzbecké týmy, vedle nás třeba trénoval klub z druhé bosenské ligy,“ nastiňuje Valachovič.
close info Zdroj: Deník/Sabir Agalarov zoom_in Lišeň vs Košice
CENNÉ VÝSLEDKY. V Turecku se Líšeň střetla s dvěma netradičními protivníky. Nejprve zdolala ukrajinského prvoligistu Metalist Charkov 1:0, poté zapsala bezbrankovou remízu s kyrgyzským mistrem Abdishem-Ata Kant. „První zápas byl z naší strany kvalitnější a organizovanější. Vyhráli jsme 1:0, ale klidně jsme ještě dva góly mohli přidat. Celkově tam ale mělo dobrý ohlas, že tým z české druhé ligy porazil ukrajinského prvoligistu,“ těší líšeňského trenéra.
Do utkání s kyrgyzským soupeřem nastoupil brněnský celek v obměněné sestavě, od 39. minuty hrál po vyloučení Tskanyana přesilovku. Jenže neproměňoval šance a odmítl tak možnost druhé výhry. „S tím už jsem byl méně spokojený, protože celý druhý poločas jsme odehráli na jejich půlce, nastřelovali tyčky. Nedohrávali jsme ale situace, přitom jsme měli vyhrát čtyři pět nula. Bavil jsem se pak s jejich trenérem a oni za měsíc budou hrát asijskou Ligu mistrů. Přitom herně byl mezi námi rozdíl dvou tříd,“ poznamenává Valachovič.
close info Zdroj: Deník/Sabir Agalarov zoom_in SK Lišeň vs. Prostějov
DRONY. Po každém utkání se líšeňský trenérský tým snaží o detailní rozbor hry svých svěřenců i soupeře. V Turecku k tomu mohl využít i záběry z netradiční perspektivy. „Zápasy se tam natáčely pomocí dronů, poté jsme dostali videa, takže jsme ihned mohli shlédnout svá utkání. I to pro nás bylo nové, pořád jsme skromný klub a na podobné technologie nejsme úplně vybavení,“ porovnává líšeňský kouč.
close info Zdroj: Deník/Sabir Agalarov zoom_in Lišeň vs Košice
NETRADIČNÍ JMÉNA. Yahaya a Emenike. Dvě netradiční jména, která v líšeňském dresu naskočila do utkání proti mistrovi Kyrgyzstánu. O koho se jedná? „Byli to dva mladí nigerijští hráči, které si skautuje pražská Slavia. Spolupracuje totiž s různými zahraničními akademiemi a její skautské oddělení projevilo zájem, že když už tam jsme, tak jestli bychom tyto hráče nevyzkoušeli. Připravovali se už měsíc v Istanbulu a byli tam s námi vlastně po celou dobu pobytu. Pak zase odletěli,“ vysvětluje Valachovič.