Šestadvacetiletý záložník totiž přestoupil do Brna loni v létě, kdy po letech opustil celek Pardubic. Jeho bývalí spoluhráči letos ovládli druhou ligu o tři body právě před Zbrojovkou a zajistili si přímý postup výš. „Klukům jsem záviděl, že už mají všechno za sebou. Měli parádní sezonu a nejsem vůči nim určitě zapšklý. Pogratuloval jsem jim, jde o slušnost a pořád tam mám hodně kamarádů,“ praví Fousek.

O postupu jeho současného týmu rozhodlo až v pátek Ligové grémium, které jednalo o dohrání letošní sezony první ligy. V té době měli brněnští fotbalisté volno. „Sledoval jsem to hlavně přes média a byl jsem s kluky v kontaktu. Pak nám Pavel Eismann do skupiny napsal, jak všechno dopadlo a že postupujeme. Neuvěřitelná úleva,“ hlásí Fousek.

Trenér Miloslav Machálek.
Postup do první ligy si Zbrojovka zasloužila, má jasno brněnský trenér Machálek

Zbrojovka se nakonec vyhnula baráži, kterou si zajistila s náskokem osmi bodů před třetí Duklou. „Nechtěl jsem ani uvěřit, že postupujeme takovou formou a že to vůbec jde. Počítal jsem, že se sejdeme na tréninku a připravíme se na baráž. Všechno je ale jinak a je to zajímavé,“ podotýká pardubický odchovanec.

Adam Fousek
Statistiky 2019/2020
Odehrané zápasy: 24
Počet minut: 1195
Branky: 7
Asistence: 6
Žluté karty: 3
Červené karty: 1

Brněnští fotbalisté ovšem přišli o oslavy postupu s fanoušky přímo na hřišti. „Kdybychom byli hráči, vedení klubu i fanoušci pospolu, byly by to daleko větší emoce, které si nedokážu ani představit,“ líčí Fousek.

Zbrojovka ovládla jarní část a ztratila body pouze při třech remízách. „Start soutěže byl špatný, pak jsme se ale stmelili a šlapali jako tým. Jedním z faktorů může být i výměna trenéra. A jaro jsme měli neskutečné, byla to jízda, která rozhodla,“ míní Fousek.

Ten se dočkal první ligové branky v dresu Zbrojovky až ve svém devátém utkání, kdy se proti Chrudimi trefil dvakrát. „Dlouho jsem se rozkoukával a pravidelně nastupoval až ke konci podzimu. Získal jsem sebevědomí a odrazil se i od zimní přípravy, která byla kvalitní. Statistiky jsou nakonec dobré,“ hodnotí.

Líšeňský obránce Jan Hlavica (v bílém) svádí souboj s Lukášem Matějkou z Ústí nad Labem.
Hlavica po sezoně v profesionální soutěži: Jsem připravený na první ligu

Ofenzivní záložník kromě 28 minut v Mladé Boleslavi nemá s první ligou žádné zkušenosti. „Dreksič (spoluhráč Pavel Dreksa – pozn. red.) říká, že je to o dva levely výš, rychlejší a důraznější. Jsem zvědavý, jak obstojím proti hráčům se zahraničními zkušenostmi. Doufám, že dostanu prostor, abych se předvedl. Půjde o nováčkovskou euforii a těším se na každý zápas,“ svěřuje se.

Brněnští fotbalisté nyní odpočívají, do tréninku se vrátí pravděpodobně 31. července. „Sezona byla náročná, ale tělo si na zátěž zvyklo. Paradoxně, když jsem vypadl ze zápasového rytmu kvůli červené kartě, všechno mě bolelo,“ přiznává Fousek.