Fotbalisté Zbrojovky vsítili v pěti zápasech dvacet branek, kromě devítky Vyškovu vstřelili třeba pět gólů Jihlavě a čtyři slovenské prvoligové Nitře. „Góly zvedají sebevědomí a jsou důležité. Každá branka potěší, i když jde jen o přípravný zápas. Radši ale, ať padají v lize,“ poznamenal Antonín Růsek.

Dvacetiletý mladík se „utkává“ o místo v základní sestavě v přední linii po boku kapitána Lukáše Magery třeba i se svým o tři měsíce mladším vrstevníkem Martinem Ziklem. „Tonda je silnější na míči než Martin, víc si pro ně chodí a dokáže výborně podržet balon i zakončit. Martin je zas silný v osobních soubojích, umí podržet, sklepnout míč, ale musí ještě zapracovat na koncovce. V tom ještě není silný, jak by měl být,“ porovnal forvardy Magera.

Podle něj má nyní Zikl příhodnější podmínky k růstu než v minulém ročníku, protože se může fotbalu věnovat na sto procent. „Šlo pro něj o náročnou sezonu kvůli škole. Určitě se na konci projevilo, že už měl maturitu za sebou. Spadlo to z něho a může se soustředit plně na fotbal. To mu prospělo, je vidět, že kvalitu má,“ chválil svého spoluhráče, který si své jediné dvě trefy za A tým v minulé sezoně schoval do posledního třicátého kola proti Jihlavě.

Kromě dua čerstvých dvacátníků má trenér Zbrojovky Pavel Šustr k dispozici ještě klasického útočného snajpra Jakuba Přichystala. Třiadvacetiletý forvard v podzimní části minulé sezony řádil v Líšni, čímž si řekl o místo ve Zbrojovce už v zimě. „Je rychlostní typ. Ze všech tří je nejrychlejší. Není takový, že by chodil do hlavičkových soubojů. Přichymu dávám míče za obranu, hodí se na brejky,“ zamyslel se Magera.

Šestatřicetiletý kapitán v přípravě prokázal, že ani v pokročilém fotbalovém věku neztratil své střelecké instinkty. Nasázel čtyři branky, nejvíc z celého týmu. Jako stěžejní hrozbu jej vnímají i defenzivy soupeřů. „Obránci si budou všímat mě. Útočník nebo podhroťák díky tomu získá víc prostoru pro zakončení,“ poznamenal Magera.

Mladíky v přípravě neměl jen po boku, ale taky za sebou. O místo v sestavě si svými výkony říkají také talentovaní teenageři, osmnáctiletý středopolař Marek Mach nebo o rok starší Dominik Kříž. „Vědí, že když na mě letí dlouhý míč, dva nebo tři kluci nabíhají za mě a oni musí na sklepnutí. Z tréninku se známe a víme, co máme očekávat. Je dobře, že ve Zbrojovce jsou perspektivní hráči,“ vyprávěl Magera.

Na začátku přípravy kouč Šustr experimentoval s rozestavením se třemi útočníky, nakonec ale vsadí na systém se dvěma forvardy. „Cítil jsem, že v tom nejsme úplně silní. Vycházíme z rozestavení, jaké nám sedí. Nemáme ovšem jeden způsob, ale víc možností a jsme připraveni ho měnit,“ prohlásil lodivod brněnského družstva, které vstupuje do nového druholigového ročníku již v pátek od šesti hodin večer zápasem ve Vlašimi.