Plánujete se ještě někdy naplno vrátit do fotbalového prostředí, nebo už navždy zůstanete spíš v showbyznysu?
Když o to Zbrojovka bude stát, rád pomůžu. Není to o tom, abych byl zaměstnaný a placený… Spíš chci do budoucna vydělat tolik peněz, abych mohl klubu pomoct. Mám tam kluka a Zbrojovka mně strašně moc dala. Vyrůstal jsem tam lidsky i sportovně. Snažím se bojovat o stadion, ať už jde o lokalitu na výstavišti nebo i jiné hřiště a travnaté plochy různě po městě. Boj jsem nezastavil, i když mačkám slzu nad tím, že stadion se už za Lužánky nevrátí. Bojuju za to, aby stadion stál a město nenechám dýchat.

Už víte, jestli budete na současné pozici ve Zbrojovce pokračovat i pod novým majitelem Liborem Zábranským?
Neřeším to, protože pro mě je nejdůležitější klub, ne moje osoba. Mám ve Zbrojovce na starosti starou gardu, pomáhám klubu po všech možných stránkách, jak je to potřeba, moje role není pracovně důležitá, spíš je to o tom, aby byl využitý potenciál, který můžu já Zbrojovce dát. Paradoxní je, že "majitel" (Pavel Svoreň - původní zájemce o převzetí většinového podílu ve Zbrojovce, který ale stávající majitel Václav Bartoněk přenechá Liboru Zábranskému - pozn.red.), který vyhlašoval, že by mě nejradši vyhodil, mě v klubu chtěl. Ptal se mě, jestli pro něj budu pracovat.

Přitom vás kritizoval. 
Byla to od něj zpětná vazba na to, jak jsem já reagoval na oznámení převodu na Libora Zábranského. Říkal jsem, že když se někdo (Svoreň - pozn.red.) schází s fanoušky a vytváří tlak na to, že majitel (Václav Bartoněk - pozn.red.) nechce prodat klub, pak se to odráží na stadionu, kde panuje negativní atmosféra vůči hráčům. Jen se křičí Bartoněk ven. Zažil jsem několikrát, jak se klukům špatně hraje, když jsou fandové nespokojení. A Svoreň se na tom podílel. Seděli jsme s ním u stolu a bavili se o tom, že budu v klubu pokračovat. Všichni na nás koukali. A pak si přečtete, že parazitujete na Zbrojovce, což ani nevím, jak se dá. Ba naopak lidi mně nadávají, že jsem na klub moc hodný.

Líšeňští fotbalisté (v bílém) v domácím derby remizovali se Zbrojovkou 1:1.
Co ukázalo derby: Je důležitější než MS v hokeji, líšeňský klenot dál roste

Možná některé fanoušky dráždí, že jste k současnému vedení a týmu příliš shovívavý…
Nemám zapotřebí mediálně prezentovat, co se v klubu děje. Mně když ze Zbrojovky vyhodí, tak budu sedět na tribuně a fandit. Nemám to nastavené tak, že bych byl zapšklý. Z klubu jsem odcházel pětkrát, vždycky jsem se rád vrátil. S legendami rozebíráme, jak tomu pomoct, kam se ještě natlačit, kde bychom mohli pomoct současnému majiteli. Pořád se schází stará garda kluků. Ať si někdo vyhodnotí mou pozici a zavolá, jestli budu pokračovat, nebo ne.

Předpokládám, že jste si celou situaci zpětně se Svoreňem nevyříkali.
Nemám si s ním co vyříkávat po tom, co řekl. Pan Svoreň vůbec neví, co já dělám pro Zbrojovku, kolik peněz jsem přinesl, o hodně milionů víc než on. Neříkám to proto, aby mě někdo chválil, ale Zbrojovce jsem otevřel dveře, kde to šlo. Třeba při charitativních projektech jsme vybrali strašně moc peněz. Čekám na něj, jestli teď pomůže Zbrojovce, když je takový zbrojovák. Bojím se, že půjde do jiného klubu. Pak je dobře, že Zbrojovku nepodepsal, když půjde jinam. Takový zbrojovák to pak nebude…

Je to necelé tři týdny od oznámení, že novým majitelem Zbrojovky se stane Libor Zábranský, ale podrobnější vyjádření ke svým plánům a průběhu transakce dosud neposkytl. Jak vy vnímáte současnou komunikaci klubu?
Čeká se, až skončí sezona a pak ty změny, věřím, přijdou. Dojde k personálním a hráčským změnám a bude se to víc a víc řešit. Věřím, že lidi, co přijdou, se z toho časově zblázní, ale kdo to chce ve fotbale dělat pořádně, tak to tak je. A věřím, že to noví lidé zvednou. Jsem hodně kritický na hráče. Někteří fotbalisti jsou tu roky a za tu dobu vyhodili už sedm trenérů. Radši se k tomu nevyjadřuju, protože bych byl hodně zlý. A protože vím, že je to pořád jenom sport, který by nás měl bavit, a žádný z těch hráčů nikomu neublížil, tak to nechci řešit přes média. Otázka je, koho se sem povede přivést, protože hráči se do druhé ligy moc nepohrnou i vzhledem k tomu, že platy i střídajících hráčů z první ligy se díky velkému navýšení peněz za vysílací práva zvednou.

Deník Rovnost dal prostor vyjádřit se Pavlu Svoreňovi, který možnosti využil:

Zdroj: Václav Petrů

„S panem Švancarou jsme se sešli v průběhu podzimu jednou. Informoval jsem ho, že pokud má v klubu pokračovat, tak budeme muset jeho roli zformalizovat a začít řešit, co by měl konkrétně dělat a co budou jeho úkoly. V průběhu času jsme si s řadou lidí vyhodnotili, že jeho přínos pro klub je relativně malý a spíš než o klub jako takový, mu jde o propagaci svého jména a navázání na stávající vlastníky," pověděl Svoreň.

A pokračoval. „Považuju za extrémně nešťastné, že se ke mně vyjadřuje tak explicitně, i když má pouze informace z jedné ruky. Zaráží mě, že to dělá veřejně známá osoba bez vnitřní znalosti transakce. Z mého okolí, byť jsem obklopený mnoha lidmi, žádná taková vyjádření na druhou stranu nevycházela," uvedl Svoreň.

Ten zároveň odmítá, že by kolem Zbrojovky vytvářel negativní atmosféru. „Neztotožňuju se s tím. Za mě chtělo osobní odvahu vystoupit před dav lidí a být schopen odpovědět na jejich dotazy a snažit se být transparentní. To klubu podle mě chybělo. Není dobré, když někdo vnímá negativně, že nezaznívají jen pozitivní informace, zvlášť ve stavu, v jakém Zbrojovka je," prohlásil Svoreň.

Fotbalisté rezervy Zbrojovky Brno (v červeném) v neděli dopoledne zdolali Velkou Bíteš a po odpoledním klopýtnutí Lanžhota mohou slavit postup do třetí ligy.
OBRAZEM: Béčko Zbrojovky je třetiligové! Výhru slavilo s kotlem, nechybělo pyro

Svoreň rovněž odmítl spekulace o majetkovém vstupu do jiného fotbalového klubu. „S naší skupinou jsme měli zájem vstoupit jen do Zbrojovky, nikam jinam. Je zvláštní, že to zaznívá zrovna od pana Švancary, čímž jde proti svému jinému vyjádření, kde říkal, že nemám peníze na to, abych vstoupil do klubu," argumentoval Svoreň.

Na další otázky týkající se nakonec neuskutečněné transakce reagovat nechtěl. „Za mě je to uzavřená záležitost a kdybych se teď k něčemu vyjadřoval, i když do toho nevidím, stavěl bych se do úplně stejné pozice, jakou kritizuju u pana Švancary. Necítím vůbec žádnou hořkost. Neberu si to osobně a proti nikomu nemám nic osobního. Co mě trápí, jsou výkony Zbrojovky, která mně přirostla k srdci a která bojuje o přežití. Přeju si, aby se klub nadechl a aby ten příští rok zabojoval o postup do první ligy," dodal Svoreň.