Brněnský rodák v klubu tři týdny trénoval poté, co mu vypršela smlouva v ruské Ufě. „Vyvíjelo se to všelijak. Nějaké nabídky jsem dostal, ale nic mě nezaujalo. Lidé ze Zbrojovky mě naťukávali hned od prvního týdne. Bylo to vážnější a vážnější, tak jsem se domluvil tady,“ popsal záložník, jenž se před časem netajil úmyslem zase odejít za hranice.

Místo toho poprvé navlékne dres prvního týmu Zbrojovky. „Děkuji Václavu Bartoňkovi (majitel klubu – pozn. red.) za skvělé podmínky, které mi vytvořil. Jsem rád, že budu hrát doma. Výzva pomoci a dotáhnout klub do první ligy je velká. Snad očekávání naplním,“ vyhlásil odchovanec Zbrojovky, jenž v osmnácti letech odešel do pražské Slavie.

Ondřej Vaněk ještě v dresu FC Viktoria Plzeň.
Terno pro Zbrojovku. Získala do zálohy reprezentanta a svého odchovance Vaňka

Ve staronovém klubu už stihl zapůsobit. „Vidíme, že přišel pan fotbalista. Je schopný hrát pod tlakem, nebojí se a je kreativní. Umí zásobovat hráče přihrávkami. Fotbalovostí soutěž jednoznačně převyšuje,“ vyzdvihl kouč Brňanů Pavel Šustr.

Vaňkova role:
Tvořivá posila bude dirigovat hru Zbrojovky ze středu hřiště. „Od Ondry očekáváme kreativitu, přihrávky, branky i standardní situace a také sebevědomí a radost z fotbalu,“ uvedl trenér Šustr.
Vaněk se zároveň stane magnetem na protihráče. „Věřím, že pod tlakem na sebe vezme zodpovědnost a částečně ji sejme z ostatních. Každý tým bude vědět o Vaňkovi, ale možná se trochu zapomene, že tam číhá i třeba Růsek,“ doplnil stratég.

Když Šustr ještě aktivně hrál za Zbrojovku, mladý Vaněk mu při zápasech podával balony. Teď se setkávají znovu v nových rolích. „Jak se mi naskytla možnost, stavil jsem se za ním, promluvili jsme si a Ondra mi řekl, že se setrvání u nás nebránil, za což jsem byl rád. Jsem přesvědčený, že nás dostane na vítěznou vlnu a ostatní ze sebe díky němu setřepou tlak,“ uvedl kouč.

Vaněk v minulosti prošel Jabloncem i Plzní či hájil barvy tureckého Kayserisporu. Druhou ligou je prakticky nepolíbený. „Mám jen pár startů za Hlučín, jinak vůbec nevím, co čekat. Uvidíme, jaký bude zápas s Líšní. Jsem připravený, žádnou pauzu jsem neměl. I když jsem nehrál zápasy, normálně jsem trénoval. Prošel jsem různými věcmi, tlak si proto nepřipouštím,“ vyhlásil osminásobný reprezentant.

Že bude na jihu Moravy pod drobnohledem, ale očekává. „Upletl jsem si na sebe velký bič a očekávání vnímám. I kluci z Plzně jsou zvědaví, co bude. Já jsem připravený, zvolil jsem tuhle cestu a chci pomoci klubu. První ligu jsem vyhrál, mám pohár i superpohár, tak mi chybí ještě postup do soutěže,“ přiblížil středopolař.

Brno 08.08.2019 - přípravné utkání mezi Kometou Brno (Petr Fiala) a Motorem České Budějovice
Ofenziva Komety nabobtnala o téměř sto bodů. Jedna lajna to neutáhne, ví Fiala

Poslední tři roky strávil v ruské Ufě, za niž bojoval v tamní Premier Lize. „Bylo to super angažmá. První dva roky jsme byli výborní. Hráli jsme o Evropskou ligu a prohráli až v posledním předkole s Glasgow Rangers, které trénoval Steven Gerrard. Pak však odešel trenér, co nás vytáhl nahoru. Začali jsme hrát o záchranu, já byl po zranění achilovky a bylo to naprd. Kdybych ale mohl, udělám to znovu. Rusko mi přirostlo k srdci, tamní soutěž je skvělá,“ zavzpomínal.

JAROSLAV GALBA