Dvaatřicetiletý zadák se už ve středu připojí k mužstvu. „Doufám, že se prosadím do sestavy a že hlavně budu platný. V Bohemce jsem to necítil na hřišti ani mimo něj, připadal jsem si do počtu,“ líčil v úterý odpoledne Šmíd pro Deník Rovnost.

Zkušený stoper odehrál 177 prvoligových zápasů, v nichž dal devět gólů. Nastoupil ještě k 82 utkáním ve druhé nejvyšší soutěži, kde klokanům pomohl k postupu. „Michala znám velmi dobře. Na hřišti je mentálně silný, rozený válečník, který neuhne ze souboje, komunikuje a je platný při standardkách na obou stranách hřiště. I mimo trávník je charakterově a lidsky dobře nastavený,“ sdělil na klubovém webu sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.

V úvodních třech podzimních kolech nejvyšší soutěže Šmíd naskočil v základní sestavě Bohemians, jenže pak tři duely vynechal a proti Liberci hrál minutu. Po sedmi letech tak mění adresu. „Změna je pro mě těžká. Nemám je úplně rád, ale v tomhle případě ji vítám. Cítím, že mi přesun ještě může prodloužit kariéru. Hlavně doufám, že to bude úspěšné, abychom s Brnem šli hned nahoru. Samozřejmě cíl je postup,“ prohlásil Šmíd.

V Brně se porve o místo uprostřed obrany s Petrem Pavlíkem a Lukášem Kryštůfkem. „Můžu hrát jen na stoperu, nebo na poslední minuty jít do útoku,“ usmál se odchovanec pražské Slavie.

Rodina s přesunem do Brna souhlasila, ale komplikace nastala u Šmídova trenérského angažmá. V Jílovišti, kde žije, totiž vede mládež. „Musel jsem narychlo sehnat člověka za sebe, což bylo složité. Vesnice je moje srdeční záležitost, ale zvládli jsme to,“ oddechl si.

Brněnské hráče zná jen jako protivníky, pouze v pražské Dukle nastupoval s Janem Pázlerem. „Po tolika letech jdu mezi nové kluky. Přestože jsem starší a nemusel bych být vyklepaný jako ve dvaceti, pořád cítím velký respekt. Doufám, že mě kluci dobře přijmou,“ přál si Šmíd.

Daruj krev se Zbrojovkou
Už šest let trvá spolupráce brněnského klubu s Transfuzním a tkáňovým oddělením Fakultní nemocnice Bohunice. Další díl projektu Daruj krev se Zbrojovkou přichází na řadu ve středu od osmi hodin ráno. Fotbalisté pomůžou s administrativou nebo podpoří dárce přímo při odběru. Ti za odměnu dostanou občerstvení či lístky na pikantní duel s Líšní.