Přitom je to Zbrojovka, kdo hráče pouští na hostování do Líšně, aby ji zvýšili kvalitu a fotbalově se rozkoukali, jelikož Brno má sestavu našlapanou. Pro některé mladé fotbalisty pak prostě není místo. Proto putují jinam.

A díky tomu, že klub z východu Brna postoupil ze třetí ligy do druhé, nemusí se stěhovat daleko. Jenže kmenoví hráči Zbrojovky v Líšni nemají lehké bytí. „Poněvadž nevědí, co je zodpovědnost. Jejich práce směrem dozadu není adekvátní náročnosti soutěže,“ vysvětlil líšeňský kouč Miloslav Machálek.

Kříž na rozcestí

V praxi to vypadá tak, že talentovaný ofenzivní záložník Zbrojovky Dominik Kříž zatím na zápůjčce v Líšni hned tři duely proseděl kompletně na lavičce. Zasáhl jen do jednoho na pětačtyřicet minut. „Zrovna s Dominikem mám spor ohledně jeho práce dozadu,“ zmínil Machálek problém, který už v přípravě avizoval brněnský hlavní trenér Pavel Šustr.

Rovněž se mu nezamlouvá Křížův přístup k defenzivním povinnostem. „Je velmi nadaný technik. Všichni víme, jaká má řešení herních situací, ale schází mu pracovitost při hře bez balonu, to je pak na hřišti horší,“ líčil Šustr a pokračoval, „Dominik buď akceptuje, že ve fotbale se i brání, nebo to bude mít těžké.“

Gólový žolík Vintr

Podobným neduhem oplývá i Marek Vintr. Útočník či křídelní záložník z pozice střídajícího hráče zařídil Líšni už sedm bodů. Gól zaznamenal pokaždé, když naskočil až do rozehraného zápasu, přesto s ním Machálek není plně spokojen. „Kromě horší práce do defenzivy na tom není nejlépe po fyzické stránce,“ objasnil líšeňský stratég, proč muž, jenž se výrazně podepsal pod dvě vítězství a jednu cennou remízu, sedí jen na lavičce.

Poprvé se Vintr objevil ve druholigovém klání v základní jedenáctce o víkendu proti Vyšehradu, kdy v sestavě Líšně zaujal pozici levého záložníka po Davidu Krškovi, jenž odešel do Zbrojovky. „Na Davida jsme spoléhali, je těžké ho nahradit. Místo něj jsme nasadili Marka, který rovněž má kreativní vlohy, ale ukázalo se, že mu spíš sedí role žolíka,“ podotkl Machálek.

Zarputilý Zikl

Zatímco si Zbrojovka vzala z Líšně kapitána Kršku, opačným směrem poslala Martina Zikla. Dvacetiletý forvard zasáhl do dvou ligových zápasů Líšně. Poprvé od úvodního hvizdu, proti Vyšehradu naskočil v šestapadesáté minutě a mohl rozhodnout o výhře, když v závěru selhal v gólové tutovce. „Sice nedal branku, ale pomohl nám svoji zarputilostí, takže jeho výkon nehodnotím špatně,“ sdělil Machálek.

Zikl přitom plně akceptuje, že nemá jasně narýsovanou cestu do základní jedenáctky. „Každý si flek v sestavě musí zasloužit. Vždy dělám maximum pro to, abych hrál v základu. Když jsem na lavičce, rozhodnutí kouče respektuji a nutí mě to v tréninku ještě víc makat,“ pravil Zikl.

Ten se s Vintrem shoduje v tom, že potřebují určitý čas, aby se adaptovali na líšeňské rozestavení 3-5-2. „V tréninku na tom pracujeme,“ ubezpečil Machálek.

Hráči ze Zbrojovky na hostování v Líšni:

Marek Vintr

Zápasy: 4

Odehrané minuty: 181

Góly: 3

Martin Zikl

Zápasy: 2

Odehrané minuty: 79

Góly: 0

Dominik Kříž

Zápasy: 1

Odehrané minuty: 45

Góly: 0

Třikrát nevyužitý náhradník

Všichni tři navíc odehráli celý pohárový zápas proti Skašticím, který Líšeň vyhrála 5:3.