Nejistá budoucnost totiž visí nad hostujícími hráči Zbrojovky. Líšeň může přijít o šestigólového útočníka Martina Zikla, stopera Jakuba Černína a záložníka Ondřeje Vintra. „Zikl na jaře podával kvalitní výkony a v mé snaze je takového hráče udržet. I Černín se před zraněním rozehrál a nastupoval v základu. Všechno ale záleží na Zbrojovce, jestli se jí podaří dostat do první ligy, musíme čekat,“ praví líšeňský trenér Milan Valachovič.

Navíc už dvě přestupová období krouží zájemci nad lídrem obrany Janem Hlavicou. „Na začátku roku jsem prodloužil smlouvu do léta 2021, takže mám stále platnou smlouvu. Na druhou stranu ale cítím, že bych další krok udělal rád, ideálně výš. A pokud nabídky přijdou, budu se jimi s klubem zabývat,“ přiznává Hlavica, který v červenci oslaví šestadvacáté narozeniny.

S přestavbou kádru se Valachovič potýkal už v zimě, kdy musel nahradit osm klíčových hráčů. „Myslím si, že tentokrát nepůjde o tak masivní obměnu,“ říká.

V jarní části dostali pořádnou porci minut na hřišti obránci Michal Jeřábek, Ondřej Ševčík nebo záložník Jaroslav Málek. „Vybudovali jsme kostru mužstva, která hraje pravidelně, ale chceme ji posílit o dva tři zkušené lídry. Problém nám může nastat na stoperovi, útočníkovi a líp nám můžou hrát krajní záložníci,“ plánuje Valachovič.

Kostra Líšně
Stálice sestavy:
Jan Hlavica
Michal Jeřábek
Jaroslav Málek
Martin Rolinek
Ondřej Ševčík
Martin Zikl
Zisk víc prostoru:
Jakub Kučera
Marek Matocha
Václav Minařík

Čas navíc pro případné experimenty v sestavě získali líšeňští fotbalisté na hřišti posledních Vítkovic, kde po remíze 2:2 získali jistotu záchrany ve druhé lize i pro příští rok.

Do konce soutěže zbývá odehrát tři utkání. „Pořád hrajeme o body, o prémie a hlavně pro diváky. A ti se naučili být vůči nám i kritičtí a čekají od každého zápasu, že se budeme zlepšovat a navážeme na podzimní výkony. Teď je ale určitě ideální doba postavit hráče, kteří byli míň vytěžovaní a není důvod toho nevyužít hned proti Dukle,“ nastínil trenér.

Změny přicházely už v předchozích utkáních, kdy Valachovič varioval s rozestavením na jednoho a dva útočníky. „Nečekali jsme, až bude záchrana matematicky stvrzená, už od začátku jara jsme v dobré pozici a k určité změně v rozestavení nebo k zapojení mladších hráčů dochází,“ podotýká Hlavica.

Bez šesti stálic v sestavě vstoupila Líšeň do remízového zápasu 0:0 v Ústí nad Labem, kde rozdělila zátěž i na ostatní hráče. Pět jich nechala dokonce doma. A šanci dostal i osmnáctiletý dorostenec Filip Chládek, který na hřiště naskočil v 87. minutě. „Může být čas ho znovu postavit, a tím dát naší mládeži motivaci, že má šanci se dostat do profesionálního týmu,“ podotkl Valachovič.