Z dvaceti hráčů prvního týmu jsou pod profesionální smlouvu jen tři. Kromě brankáře Martina Šustra také obránci Michal Suchý a Adrián Čermák.

Zbytek si vydělává jinde. Gólman Jan Vítek mimo hřiště nosí uniformu. „V armádě jsem brán jako starší řidič. Pracuji u záchranné roty a také řeším údržbové věci a podobně,“ přiblížil voják z povolání Vítek.

Jan Hruška
Všechno jde podle plánů, těší zotavujícího se Hrušku. Kdy se vrátí do akce, neví

K ozbrojeným silám České republiky nastoupil před třemi lety. „Předtím jsem dělal řezníka, ale přešel jsem k vojákům kvůli penězům. Ruční práce je totiž poslední dobou málo hodnocená. I předtím jsem ale uvažoval nad armádou,“ přiblížil.
Pro zvětšení klikněte.Zdroj: Deník/Markéta EvjákováPráce u vojska jej naplňuje. „Baví mě to, ovšem s fotbalem to skloubit je dost náročné. Z práce jedu rovnou na trénink a domů přijíždím až navečer. Manželka mě nicméně podporuje, takže to zvládáme,“ sdělil Vítek.

Fotbalový dril se mu navíc vyplácí. „Pod trenérem Miloslavem Machálkem máme docela náročné tréninky, což mi pomáhá k fyzickým výkonům v práci. Mezi kolegy se ale o fotbale nijak nezmiňuji, ví o tom je pár kluků, co se mnou sedí v kanceláři. Ti nás sledují a fandí mi,“ řekl.

Dráhu strážce líšeňské svatyně mu naopak komplikují armádní cvičení, kvůli nimž někdy zmešká zápasy. „Stává se to, nicméně výhledově nic v plánu není. V armádě je ale vše ze dne na den,“ doplnil.

Líšeňští v uplynulé sezoně ovládli třetí ligu a nyní si užívají premiéru v druhé nejvyšší soutěži. S tím přibyly také tréninkové jednotky. „Zatím na ranní tréninky chodí ti, co nepracují a všichni se scházíme odpoledne. I v zápasech je vidět rozdíl. Soupeři jsou zkušenější a víc umí hrát s balonem,“ všiml si Vítek.

Český basketbalový reprezentant Patrik Auda pochází z Ivančic.
S tetováním se cítím dobře, vysvětluje basketbalový reprezentant Auda

Po třech kolech ve FORTNUNA:NÁRODNÍ LIZE jsou však jeho spoluhráči zatím neporaženi.

Vítek byl u prvních dvou duelů, do třetího nezasáhl kvůli dovolené. „Bylo to skvělé, takovou atmosféru jsem nikdy nezažil. Mám už nějaký věk a již jsem s tím nepočítal. Za šanci jsem ohromně rád,“ vyzdvihl třiatřicetiletý brankář.

Klání se silnými soupeři si užil. Jak dlouho ale bude brněnský dres ještě oblékat, netuší. „Jelikož jsem voják, nemůžu v Líšni podepsat profesionální smlouvu, takže to vypadá, že zde zůstanu nanejvýš půlroku. Déle hráč bez smlouvy ve druhé lize kopat nemůže,“ podotkl bývalý hráč Vrchoviny či Kostelce na Hané.

Nabitý rozvrh má také obránce Jan Hlavica. Pětadvacetiletý stoper se živí jako investor. „Ve Spojených státech jsem studoval byznys a po návratu do Brna jsem zde našel společnost, která se zabývá investováním do startupů. S ní doteď spolupracuji,“ sdělil Hlavica.

Ten pomáhá startupům, neboli nově založeným firmám, růst. „Většinou sháníme investory pro firmy, co jsou hodně na začátku. Pomáháme jim se strategií, poskytujeme kontakty. V poslední době také zakládáme vlastní společnosti a snažíme se uvést v život naše nápady,“ objasnil mladý stoper.

Času tak nemá na rozdávání. „Mám časově hodně náročnou práci, protože u zakládání firem je třeba vyřešit spoustu věcí a procesů. Práce ve startupech nikdy nespí, takže tréninky doslova mačkám do svého programu,“ přiznal.

Fotbal jej ale stále baví. „Rozhodně si neztěžuji, protože dělám věci, které mě hrozně baví. Po postupu je to trochu náročnější, protože je víc tréninků. Stále si ale uvědomujeme, že nejsme profesionálové a trenéři i vedení nám vychází vstříc. Práci i fotbal mám opravdu rád a chci je skloubit, jak dlouho to jen půjde,“ vyhlásil.

Kromě něj s Vítkem se v kabině každý den schází plejáda jiných povolání.

Autor krásného sóla proti Hradci Králové Jan Hladík pracuje jako technik. Obránce Miroslav Minárčník se živí jako programátor. Mladí hráči z Líšně zase studují.

O zajímavého spoluhráče ale v Líšni přišli. Kapitán David Krška, jehož přestup v úterý ohlásila konkurenční Zbrojovka, vyrábí dýmky. „Vyrábíme je s tátou na zakázku, nebo je dodáváme do obchodů. Všechno je to ruční práce. U mě byl ale na prvním místě vždy fotbal, spíš jsem tátovi jen pomáhal,“ zmínil Krška.

Ilustrační foto.
Věčné kouzlo vyhaslo. Draci poprvé neprolétli do finále