Pětadvacetiletý forvard je zlínským odchovancem, v A mužstvu ale odehrál jen pět prvoligových zápasů, v uplynulém ročníku FORTUNA:LIGY dokonce jen minutu. „Ve Zlíně je momentálně strašně těžké se prosadit. Je tam totiž útočník Tomáš Poznar, lídr kabiny a pomalu každou sezonu nejlepší střelec, navíc jsme si typologicky podobní,“ vysvětlil.

Šimon Chwaszcz
narozen: 28. května 1996
výška: 192 centimetrů
post: útočník
současný klub: Líšeň
bývalé kluby: Zlín, Žďár nad Sázavou, Prostějov, Otrokovice, Uherský Brod
bilance v první lize:
5 zápasů (35 minut), 0 branek
ve druhé lize:
8 zápasů, 0 branek
ve třetí lize:
150 zápasů, 43 branek

Chwaszcz do minulé sezony naskočil jako člen B týmu, jenže za něj si kvůli předčasně ukončenému ročníku připsal pouze jedenáct startů ve třetí lize. „Byl jsem skoro bez zápasů a pořád jen trénovat je trochu na hlavu. Potřeboval jsem proto jít do týmu, kde dostanu prostor a nějaké minuty na hřišti. Druhá liga byla pro mě priorita a věřím, že se v Líšni prosadím,“ pravil Chwaszcz.

Přestože v minulém soutěžním ročníku strávil na hřišti jen 961 minut, zaznamenal pět branek. „Do Zlína jsem se loni vracel s tím, že béčku pomůžu k záchraně, ale kvůli covidu z toho sešlo. Jsem aspoň rád za branky, které jsem dal, protože jsem útočník a každý gól mi zvýší sebevědomí,“ poznamenal Chwaszcz.

První oficiální posila brněnského celku před startem nové sezony má v jeho dresu za sebou už první přípravné utkání. Při porážce 1:2 se slovenskou Skalicou odehrál pětačtyřicet minut. „Cítím na sobě, že herní výpadek byl delší, ale mám ještě tři týdny do startu soutěže, abych se do toho dostal,“ zdůraznil.

Líšeňský kouč Milan Valachovič má v tréninku zatím k dispozici jen jednoho forvarda, kterým je právě Chwaszcz. V sobotu proti Skalici zkoušel na hrotu útoku záložníka Davida Paška. Nejméně ještě na tři týdny je totiž ze hry zraněný Jan Silný. „Věřím, že se Honza dá co nejdřív do pořádku, znám ho ze třetí ligy, jde o hodně kvalitního hráče. Mohli bychom pak spolu vytvořit nebezpečné útočné duo," řekl Chwaszcz.

Jenže Líšeň pod Valachovičem hraje nejčastěji jen na jednoho útočníka. „Doufám, že nám dá trenér prostor, abychom na hřišti strávili i nějaký čas spolu. Myslím, že by nám to mohlo fungovat," podotkl Chwaszcz.

Jen u něj a u Silného by však v útočné řadě nemuselo ještě zůstat. Líšeň totiž jednala na startu přípravy i s Prostějovem o angažmá Jana Šteigla, jenž hostoval na východě Brna už na jaře. „Pokud Líšeň ještě někoho přivede, zlobit se určitě nebudu. Konkurence je důležitá, hrát bude prostě ten nejlepší," prohlásil Chwaszcz.

Ten ve 150 třetiligových duelů vstřelil 43 branek. I podle něj většinu z nich dal hlavou. Jeho předností je totiž výška 192 centimetrů. „Hra hlavou je asi moje největší zbraň,“ přiznal a pokračoval: „Jsem hroťák, soubojový typ, který podrží balon a pomůže klukům, aby si vzadu odpočli. V šestnáctce se pak snažím rozrážet stopery a hlavně střílet branky.“

S druhou ligou má ovšem zatím minimum zkušeností. Odehrál v ní jeden duel ve Zlíně a osm jich přidal v sezoně 2016/2017 v Prostějově. „Rozdíl mezi třetí a druhou ligou nebude až takový. Je to všechno o soubojích a ne moc fotbalové. I když teď bude druhá liga strašně vyrovnaná, protože do ní sestoupily velmi kvalitní týmy. Tento ročník bude hodně zajímavý jak po fotbalové, tak po bodové stránce. Hodně se na něj těším a doufám, že nezklamu," přál si Chwaszcz.

S Líšní se tedy pokusí navázat na její výkony z uplynulé sezony, kdy ve druhé lize získala historické stříbro. „To bylo neuvěřitelné, akorát druhé místo bude strašně těžké zopakovat, protože všichni soupeři se na Líšeň budou chystat líp a i okolí bude čekat samé dobré výsledky. Je tady ale spousta kvalitních kluků, silný týmový duch a myslím, že když všichni mákneme jeden za jednoho, výsledky přijdou, budeme konkurenceschopní a můžeme zase prohnat nejlepší týmy v soutěži," dodal Chwaszcz.