Ve zrychleném procesu se blíž seznamuje s klubem, hráči a snaží se jim předat svou představu o fotbale. „Není moc času, abych se zorientoval. Museli jsme provést rozhovory s hráči i realizačním týmem a pomalu se snažíme dát do hry prvky, o nichž si myslím, že nám pomohou. Je to pracovní atmosféra,“ říká Machálek.

Na lavičce Zbrojovky nahradil Pavla Šustra, do té doby vedl Líšeň. Reprezentační přestávka mu poskytla trochu času, jenže Machálek v ní také řešil ukončení pracovního poměru na krajském úřadě v Olomouci. „Potřeboval bych celou přípravu. Půjdeme hřiště s jasným cílem zvítězit, ovšem ne že musíme, ale chceme. Bude to postupnými krůčky a teď takové syrové,“ přibližuje situaci nový brněnský trenér.

Zbrojovka Brno. Ilustrační foto.
Zbrojovku má do ligy dovést Machálek, v Líšni ho nahradí Valachovič

Zbrojovka dvě poslední utkání pod koučem Šustrem vyhrála, přesto se dá očekávat, že Machálek sáhne do sestavy, aby výběr odpovídal jeho stylu. „Jde o to najít správnou typologii hráčů, kteří chtějí hrát trochu zrychlenější přechodovou fázi, aby tam byla náběhovost a rychlejší hra,“ naznačuje.

Koho trénoval?
- Současní fotbalisté Zbrojovky, které Miloslav Machálek vedl předtím v Líšni:
Jakub Černín, obránce, 20 let
David Krška, záložník, 25 let
Jakub Přichystal, útočník, 23 let
- Fotbalisté Zbrojovky, kteří jsou nyní na hostování v Líšni, kde je vedl Miloslav Machálek:
Ondřej Vintr, obránce, 22 let
Marek Vintr, záložník, 22 let
Martin Zikl, útočník, 20 let

Středeční trénink mu však přidělal vrásky, nesplňoval jeho představy. „Něco jsme zkoušeli, ale převládá hektika, schází tam trpělivost a bezpečnost. Zatím nejsem spokojený,“ potvrzuje kouč.

Na změnu si zvykají také brněnští fotbalisté. „Lidé určitě můžou čekat jiný fotbal, než se hrál doteď. Byl kombinační, hodně vzadu, dost taktiky. Teď to bude do rychlosti, všechno nahoru,“ vykresluje požadavky trenéra záložník David Krška.

Snaha o rychlejší hru se promítá také do náročnosti tréninků. „Jsou tam vidět prvky jako agresivní hra od začátku od konce. Bylo poznat, že když chce někdo hrát agresivně, je potřeba, aby měl naběháno. Kouč nám dal hned pokouřit,“ přikyvuje s úsměvem středopolař.

Trenér Miloslav Machálek
Splnil se mi sen. Jdu do rizika, ale Zbrojovka je velkoklub, říká Machálek

Pro Kršku jde o nejmenší změnu, protože pod Machálkem v Líšni nastupoval v uplynulých dvou ročnících a ještě v úvodní třech podzimních kolech této sezony. „Trenér se hodně snaží mluvit s hráči. Zařve, když je potřeba, to se nedá nic dělat. Snaží se pochopit člověka,“ charakterizuje ho Krška.

Po oznámení změny na lavičce od něj spoluhráči ze Zbrojovky hned vyzvídali. „Jo, ptali se. Řekl jsem jim, co jsem věděl. Všichni už prošli nějakou výměnou trenérů, s tím problém není,“ líčí kreativní záložník.

Machálek v Líšni vedl také Jakuba Černína nebo Jakuba Přichystala. „Trochu hráčům vyčítám otázku aklimatizace a oblast psychické odolnosti. Kuba Přichystal nepodává výkony, na které jsem byl zvyklý. Je tam víc příčin, ale všichni pracují dobře,“ podotýká kouč.

Rosice 06.10.2019 - HC Kometa Brno
Cesta Komety: mladíky vedou ostřílení hráči

Přichystal pod ním vládl kanonýrům Moravskoslezské fotbalové ligy. „Nějaké zkušeností mám, věděl jsem co čekat. Tréninky jsou podobně náročné, vše je v tempu. Jen provedení a skladba jsou pochopitelně trochu jiné. Hráčská kvalita je ve Zbrojovce vyšší,“ sděluje třiadvacetiletý útočník.