Záměr revitalizace stadionu představil před dvěma týdny jeho majitel a v pátek ukázal, jak bude stánek i jeho okolí vypadat. „Stadion stál dřív než obytná zástavba. Snažíme se vyřešit, aby do ní zapadl. Chceme stadion uzavřít, aby minimálně obtěžoval okolí a výrazně se zlepšily podmínky pro přístup diváků i z hlediska celkového provozu,“ uvedl architekt Vojtěch Koudelka z projekční kanceláře Archika, která projekt vytvořila.

Vedení městské části ovšem přestavbu odmítá. Projedná ji až zářijové zastupitelstvo. „Nikdo s námi o nové podobě stadionu nejednal. Informace jsme se dozvěděli z médií. Vedení městské části s tímto záměrem nesouhlasí. Do obytného prostoru velký stadion o kapacitě dvaceti tisíc návštěvníků určitě nepatří. Jednak je tam špatná dopravní dostupnost i parkování a také hluková zátěž pro obyvatele okolních ulic. Podporujeme výstavbu fotbalového stadionu, ale za Lužánkami, ta má naši maximální podporu,“ uvedla královopolská starostka Karin Karasová.

Nová Srbská
• mezi ulicí Srbskou a sportovním areálem Vodova vznikne nové veřejné prostranství
• dopravní obslužnost vychází ze schválené studie Městské části Královo Pole vymezené ulicemi Purkyňova, Červinkova, Srbská a Vodova
• hlavní přístup pro diváky bude z ulice Purkyňova novým koridorem od upravené tramvajové smyčky Červinkova a od plánovaného parkovacího domu Purkyňova
• přístup na hlavní tribunu bude od upravené trolejbusové smyčky v Srbské ulici
• přístup pro hostující fanoušky bude z jižní části Srbské
• pod jižní a severní tribunou bude veřejné podzemní parkování pro 193 až 246 míst
• parkovací dům Purkyňova má mít šest pater, 517 míst vnitřního a 130 míst venkovního parkování

Majitel brněnského klubu Václav Bartoněk představil projekt spolu s licenčním manažerem Fotbalové asociace České republiky Stanislavem Rýznarem vedení města, ovšem nebyl u toho nikdo z radnice Králova Pole. „Předpokládal jsem, že tam někdo z městské části bude. Uznávám, že jsem měl špatný úsudek. Ovšem negativní odezva mi nepřijde správná, protože představitelé městské části odsouhlasili územní studii. Věděli, že stadion bude,“ pronesl Bartoněk.

Návrh počítá s přestavbou stadionu na stávajícím místě v souladu s územním plánem. Jeho kapacita vzroste z 10 250 lidí na dvacet tisíc sedících diváků. Po dokončení bude v kategorii čtyři, která umožňuje pořádání mezinárodních utkání. „Není důvod se obávat většího hluku, naopak má být menší, protože se nebude šířit ven ze stadionu,“ podotkl Koudelka.

Promění se také areál mezi stadionem a halou Vodova, vznikne tam veřejné prostranství. Příjezd ke stadionu řeší napojení na velký městský okruh z Hradecké ulice. V Purkyňově pak má vyrůst šestipatrový parkovací dům pro víc než šest set míst, dalších až 246 jich podle studie vznikne pod tribunami.

Zdroj: Youtube

Odhadovaný rozpočet počítá s částkou 650 až 700 milionů korun. Podílet se na něm má město jako majitel stadionu i stát prostřednictvím Národní sportovní agentury, což Zbrojovka stvrdila podpisem memoranda o spolupráci s fotbalovou asociací. „Třetí článek financování zajistí buď komerční úvěr, nebo soukromý investor,“ přibližuje majitel klubu.

Na Zbrojovce leží vypracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí. Další kroky budou na vedení města. „Podle memoranda fotbalová asociace v roce 2024 na novém stadionu plánuje mezinárodní akce. Věřím tomu a jsem připravený pro to udělat hodně,“ sdělil Bartoněk.

Stadion projde rekonstrukcí v několika etapách, aby na něm mohl brněnský celek stále hrát. „Za tři čtyři roky bude plnění parametrů licenčního řádu stávajícího stadionu na Srbské v oblasti výjimek na výjimku. Takže je nutné se smrtelně vážně zabývat tím, kde bude profesionální klub hrát. Nemůžeme čekat, až skončí majetkoprávní spory směrem k Lužánkám,“ uvedl Bartoněk.