Už v prvním poločase předváděli nápadité kombinace a nastříleli pět gólů. „Bylo vidět, že Uničov trénuje od pondělí, my ve skupinách už čtrnáct dnů, to se projevilo. Byli jsme živější, dravější, hráli jsme přímočarý fotbal, První poločas jsme předváděli, co chceme, druhý jsme hráli fotbal starých pánů,“ hodnotil duel brněnský trenér Miloslav Machálek.

Velmi aktivně hrál především forvard Antonín Růsek, který dva góly vstřelil a jeden připravil Jakubu Přichystalovi. „Šlo hlavně o to, že nehrajeme modelované utkání mezi sebou, ale máme mužstvo, které neznáme. Dostat se do herního tempa, v tom bych hledal hlavně plus. V zápase se objevovaly věci, které jsme si řekli. To bylo důležité,“ uvedl brněnský obránce Pavel Eismann.

Příprava Zbrojovky 

13. května,17.30:
Zbrojovka Brno – Uničov 6:0
16. května, 14.00:
Olomouc – Zbrojovka Brno
16. května, 17.00:
Olomouc – Zbrojovka Brno
20. května, 11.00:
Zbrojovka Brno – Zlín

Naposledy nastoupila Zbrojovka k zápasu 8. března, kdy v úvodním jarním kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zdolala Sokolov 1:0. Sezonu pak přerušila pandemie koronaviru. Od té doby fotbalisté trénovali individuálně, až 20. dubna se za zpřísněných podmínek v menších skupinách sešli na stadionu.

Od pondělí už se připravují na hřišti bez omezení, i když bez využití vnitřních prostor stadionu. Teď znovu okusili zápas. „Po tak dlouhé době to pro hráče bylo vysvobození, konečně si mohli zahrát proti soupeři. Potřebovali jsme to, protože zápasová kondice je velice složitá,“ řekl Machálek.

V úterý schválilo grémium Ligové fotbalové asociace pokračování obou profesionálních soutěží a hráči Zbrojovky se chystají na restart druhé ligy, který je čeká v úterý 26. května v Ústí nad Labem. „Když hráči přišli po té dlouhé době, někteří vypadali velmi dobře, pak jsme spadli do útlumu. Pondělí a úterý už to bylo zodpovědnější, hráči vzali za své, že asi začneme a měli velmi dobrý přístup v prvním poločase,“ připomněl Machálek.

V sobotu jeho svěřence čekají dvě utkání na hřišti olomoucké Sigmy, potom ještě střetnutí se Zlínem. „Proti Olomouci téměř všichni dostanou devadesátiminutovou porci. V prvním mistrovském utkání nemůže hrát kvůli kartám Vaněk, takže základní sestavy stavíme bez něj,“ podotkl trenér.

Proti Uničovu si fotbalisté Zbrojovky vyzkoušeli, jak vypadají utkání bez diváků, která je přinejmenším v úvodních druholigových duelech po nucené pauze neminou. Posmutnělou kulisu středečního podvečera ještě doplnila zatažená obloha a vytrvalý déšť. „Samozřejmě je to jiné, nedá se nic dělat. Musíme se připravit, že kulisa bude komorní, ale to nic nemění. Potřebujeme hrát tak, aby utkání mělo parametry jako s lidmi,“ hlesl kapitán Eismann.

Především v domácích zápasech Zbrojovka na své příznivce spoléhá. „Doma jsou náš dvanáctý hráč. Máme vynikající fanoušky a jejich podpora bude chybět. V zápase nastanou fáze, kdy člověk už jde na krev, a fanoušci z něho dokážou ještě vymáčknout část, která je potřeba. Člověk pro lidi občas něco udělá, pro ně se hraje. Bude to o srovnání hlavy,“ krčí rameny zkušený zadák.

Zbrojovce patří po sedmnácti kolech třetí příčka tabulky, na vedoucí Pardubice ztrácí čtyři body. Honba za postupem představuje hlavní motivaci, byť se odehraje víceméně bez diváků. „Co nám zbývá jiného? Jsme rádi, že se vůbec bude hrát a že jsme vysílali utkání na naší televizi. Takhle se chceme odvděčit našim fanouškům, aby se konečně podívali na fotbal v televizi,“ pronesl Machálek.

Na delší dobu se musí obejít bez Juraje Kotuly, který onemocněl mononukleózou, Lukáš Kryštůfek s Janem Pázlerem se zatím připravují pouze individuálně.