„Ze Zbrojovky se těžko vrací do Líšně, protože finanční podmínky jsou tam úplně jiné než u nás. Bavil jsem se o tom s Honzou a k polskému angažmá mu pomáhal, protože se znám s tamějším sportovním ředitelem. Honza dostal v Polsku takovou smlouvu, kterou by neměl ani v první české lize. Navíc Bielsko-Biala bude hrát o postup do nejvyšší polské soutěže, takže ještě tam může udělat slušnou kariéru,“ popsal trenér Líšně Milan Valachovič.

Silný sice načne sezonu v Prostějově, ovšem výhledově není vyloučený jeho přesun do Líšně. „Bavili jsme se, že když to půjde, tak by mohl přijít třeba v zimě,“ nevzdává se kouč naděje na příchod bývalé výrazné tváře.

Přes léto tak celek z východu Brna lovil především mladé hráče z nižších soutěží. Z rezervy Slovácka přišel ofenzivně laděný záložník Ibrahim Aldin, z Táborska defenzivní univerzál Jiří Mezera, z Vítkovic útočník Lukáš Raab a z třetiligové Hostouně forvard Lukáš Vlasák. „Jsou to hráči do budoucna, šlo poznat, že přišli z nižší soutěže, ale my v Líšni jsme trpěliví. I hráči jako Kuba Kučera, Honza Silný nebo Jarda Málek se dostali do ligy v pokročilejším věku. Tím že nám skoro nikdo neodešel ze základní sestavy, mohli jsme se soustředit na doplnění kádru,“ poznamenal Valachovič.

Brněnský talent Michal Ševčík odešel ze Zbrojovky do pražské Sparty.
Nejen Jurásek, ale i Krejčí nebo Fila. Kdo ještě opustil Zbrojovku mladý?

Jednu citelnou ztrátu ale v Líšni zaznamenali. Stoper Adam Laczkó se rozhodl pro konec profesionální kariéry a návrat na Slovensko, odkud bude dojíždět na novou štaci v nižší rakouské soutěži. „Mrzí mě jeho odchod, protože mohl hrát v základu. My to ale máme nastavené tak, že nikomu nebráníme a nehodláme rozhodovat o jeho životě,“ pravil líšeňský kouč.

Na hostování do Startu Brno poslal klub jednu z dlouholetých stálic Líšně, útočníka Martina Zikla. „Trošku mi ukápla slzička, protože Ziky byl jeden z mála, koho jsem tady měl od mého příchodu před čtyřmi roky. Je to výborný kluk s vynikajícím charakterem. V poslední sezoně se mu tolik nedařilo a náš cíl byl nechat Zikyho rozehrát ve třetí lize. Věříme, že nám pak pomůže,“ podotkl Valachovič.

Klub z východu Brna si zakládá na tom, že na soupisce má výhradně své kmenové hráče, žádného na hostování. „Řešili jsme příchod jednoho hráče s ligovými zkušenostmi, ale zrovna ve středu jsme to uzavřeli. Nehodlal akceptovat naše podmínky a chtěl jen na hostování na půlroku. To za nás bylo nepřijatelné,“ pravil Valachovič.

Zbrojovka Brno představila nové domácí dresy pro druholigový rončík 2023/2024.
Zbrojovka ukázala nové dresy. Podívejte se, jak se měnil jejich vzhled

Podle kapitána týmu Michala Jeřábka právě tato klubová filozofie napomáhá dobrým vztahům v kabině. „Je to poznat. Když jsem byl ve Vyškově, tam se hráči dost točili a nevytvoří se pak taková parta. Když dojdou kluci, kteří ví, že budou za půl roku pryč, netahají tolik za jeden provaz,“ všiml si Jeřábek.

Líšeň bude obhajovat pátou pozici z minulé druholigové sezony. „Mým přáním je, abychom zase hráli v první polovině tabulky, hlavně nehrát o záchranu,“ pronesl předseda klubu Karel Hladiš.

Sezonu zahájí Líšeň v sobotu od čtvrt na jedenáct dopoledne zápasem v Chrudimi, doma si zahraje poprvé o týden později proti Jihlavě.Příští rok čekají klub z východu Brna oslavy sta let od založení. Hlavním dnem oslav bude 22. červen.