Čtyři roky Líšeň nastupovala ve formaci 4-1-4-1, po horším jaru však chtěla něco změnit. Přešla proto na rozestavení se třemi stopery, čtyřmi středními záložníky a jen dvěma krajními hráči. „Každá formace má něco do sebe. Ve tříbekovce je víc hráčů na středu, mělo by z toho vycházet, že budeme soupeře přečíslovat uprostřed. Při čtyřobráncovém rozestavení jsme naopak víc hráli po stranách,“ hodnotí obránce Milan Lutonský.

Výsledky se však v úvodu sezony nedostavily. Celek z východu Brna byl po pěti druholigových kolech ve spodní části tabulky se čtyřmi body a netradičně dostával dost branek. „Je to paradox. V nové formaci jsou tři stopeři a dva halfbeci, takže máme v obraně pět hráčů. A přesto jsme dostávali víc gólů, než když jsme byli vzadu ve čtyřech,“ podotýká Valachovič.

Líšeňští fotbalisté (v bílém) doma zdolali Varnsdorf 2:1.
FOTO: Obrat bez rozkopaných košů. Výhra nad Varnsdorfem dostala Líšeň ze spodku

I přes špatný začátek ročníku Líšeň naskočila v rozestavení se třemi stopery i do sobotního domácího duelu s Varnsdorfem, po půli ale prohrávala 0:1.

O přestávce proto Brňané sáhli po změně, vrátili se k systému z minulé sezony a utkání brankami Pavla Vandase a Lutonského otočili. „Obrat vznikl každopádně díky změně rozestavení, ve druhé půli jsme se pak dostávali mnohem víc do stran, měli jsme víc centrů a hráli jsme častěji na polovině soupeře. Když se hraje na útočné půlce, tak je to lepší, než když se vám balony hned vrací,“ nastiňuje Lutonský.

Právě jeho poločasová změna zasáhla výrazně, v prvním poločase totiž levý kraj hřiště obstarával sám. Po změně stran měl před sebou na křídle Pavla Sokola. „Je složité říct, co je výhodnější. Když se hraje na tři stopery, tak je to náročnější na fyzičku, protože člověk je sám na lajně. Občas jste tam pak i jediný obránce na dva útočící hráče soupeře. Zatímco když hrajeme na čtyři beky, tak jsme na straně se Sokolem dva a můžeme i víc kombinovat,“ poznamenává autor vítězné trefy proti Varnsdorfu.

Právě spolupráce Lutonského a Sokola na levé straně Líšni v minulém ročníku přinášela úspěch. Změna v rozestavení však souvisela i se situací na opačném kraji hřiště. „Souhra se Sokolem byla naše přednost, ale pak musíme vyřešit i pravou stranu. Loni tam hrál David Pašek a Tom Ulbrich, ale Pašek teď byl zraněný a Ulbrich měl delší dobu problém s kolenem, takže se to rozpadlo. Proto trenér zareagoval, dal Sokola napravo, já zůstal nalevo a hráli jsme na tři stopery,“ popisuje Lutonský.

Před sobotním utkáním proti nováčkovi z Kroměříže tak realizační tým brněnského klubu bude muset rozhodnout, jaká varianta bude pro Líšeň prospěšnější. „Nedávno do Česka přiletěli tři skauti z Itálie a volal mi Dušan Vrťo, jestli bych je nevzal na kafe, protože s nimi spolupracuje. Tak jsme byli v Mikulově na kafi a jeden z nich se mě ptal: Milane, v jakém rozestavení hrajete? Říkal jsem mu, že jsme se vzhlídli v Guardiolovi a zkoušíme formaci 3-2-4-1. A on se jen pousmál a podotkl: A máš hráče jako Guardiola?“ dodává Valachovič.


Načítám tabulku ...