Už před začátkem přípravy měla Líšeň cíl zvýšit v týmu konkurenci a to se zatím daří. V předchozích dnech dotáhla příchody stopera Jiřího Mezery a ofenzivního záložníka Ibrahima Aldina, vše zatím nasvědčuje tomu, že s druholigovým celkem podepíší smlouvy i útočníci Lukáš Raab a Adam Vlasák.

Tím však brněnský klub v posilování nekončí, v minulých dnech měl na zkoušce dvojici Tadeáš Koryčan a Mustapha Toyin. „Koryčan u nás na zkoušce neuspěl, Toyin u nás naopak zůstává, bude zatím vytěžovaný s rezervou v divizi. Má svůj čas, je to teprve devatenáctiletý kluk,“ nastiňuje líšeňský kouč Milan Valachovič.

David Jurásek.
Brno Juráska nechtělo, tak ho Šustr vzal do Prostějova. Miluje fotbal, říká kouč

Do úterního utkání proti béčku pražské Slavie pak v líšeňském dresu naskočil další mladík, který je v týmu na testech – dvacetiletý útočník Zlína Libor Bobčík. „Před utkáním s námi absolvoval jediný trénink, takže ho zatím nějak víc nechci hodnotit. V zápase to měl těžké, na další hodnocení je ještě hrozně brzo,“ podotýká Valachovič.

Tomu se v předchozích duelech výrazně zamlouval nigerijský krajní záložník Emmanuel Okorie Ikechukwu, který s Líšní začal přípravu. Jeho pokračování na jihu Moravy však nevypadá reálně. „Ikechukwu je už zkušený hráč, má sílu, téměř neztratí balon, navíc se umí prosadit v soubojích jeden na jednoho. Poslední zprávy ale mám, že se naše vedení v úterý nedomluvilo s jeho manažery, takže to spíš vypadá, že u nás nebude,“ mrzí líšeňského lodivoda.

V minulé sezoně Zbrojovka zaznamenala nejvyšší průměrnou návštěvu na domácí zápasy od přestěhování do Králova Pole.
Odliv fanoušků? Zbrojovku po zlevnění neopouští, Líšeň přes postup nezdražuje

Výrazné doplnění kádru však znamená také některé odchody. Už dříve Líšeň avizovala, že neprodloužila smlouvu Šimonu Šumberovi, její dres na startu nové sezony nebude oblékat ani dvojice Martin Zikl a Michal Bednář. Oba totiž míří hostovat do kádrů brněnských třetiligových nováčků – Zikl posílil Start, Bednář zase Bohunice.

Vypořádat se druholigový tým musí i s jednou nečekanou ztrátou. O ukončení smlouvy totiž požádal stoper Adam Laczkó, který se vrací domů na Slovensko a hrát bude v rakouských nižších soutěžích. „Máme stále čtyři stopery, navíc v systému s pěti obránci můžeme na stopera postavit i Pašu (Davida Paška – pozn. red.), takže pokud už nikdo neodejde, tak plánujeme, že vzadu zůstaneme v současném složení,“ líčí Valachovič.

Legendární trenér František Havránek by se 11. července dožil sta let.
Stoleté výročí. Havránek připravil mistrovský tým Zbrojovky, vzpomíná Kroupa

Ve formaci se třemi stopery Líšeň nastoupila i do předposledního přípravného utkání proti slávistické rezervě, po čtyřech výhrách však poprvé herně i výsledkově zaostala a s třetiligovým týmem remizovala 0:0. „Nelíbilo se mi, že jsme nedali ani jeden gól, v podstatě jsme si ani nevytvořili žádné šance. Naopak jsme Slavii dovolili, aby si vypracovala příležitosti, měla i penaltu. Kladem byly vlastně jen výkony brankářů, Marek i Vajner nás podrželi,“ hodnotí trenér.

Pro jeho svěřence šlo o poslední test před generálkou, kterou Líšeň sehraje v sobotu ve Zlíně. Duel s pražským celkem ale odhalil jisté slabiny. „Byly tam věci, o kterých jsme se s hráči už bavili dřív, řešili jsme to i v rozboru na videu a bohužel jsme se jich zase nevyvarovali. Na druhou stranu to pro nás je dobrý zápas k prostudování,“ tuší Valachovič.

Týden a půl před startem druholigového ročníku tak šlo o první zakolísání v jinak podařené líšeňské přípravě, ve které si připravila i hru v novém rozestavení se třemi stopery. „Je v podstatě jedno, jestli nastoupíme ve formaci se čtyřmi nebo pěti obránci, hlavní je, že nám zůstala pospolu vlastně celá sestava. Chtěli jsme hlavně zvýšit konkurenci, což se nám s příchody nových hráčů jakžtakž podařilo,“ dodává stratég.

Líšeň - Slavia Praha B 0:0
Rozhodčí:
 Mayer – Malimánek, Půček.
Žluté karty: Polášek - nikdo.
Líšeň: Vajner (46. Marek) – Černín, Jeřábek, Mezera (46. Otrísal) – Čermák (60. Weber), Polášek – Sokol (46. Pašek), Matocha (46. Bobčík), Machalík (46. Aldin), Lutonský – Vandas (24. Tauš, 60. Raab).