Kouč klubu z východu Brna Milan Valachovič už na podzim naznačoval, že se Taušova minutáž bude zvyšovat. Po zimním odchodu útočné jedničky Pavla Vandase nastal správný čas. „Otevírá se pro něj velká šance. Je mu sedmnáct, může mu to jen pomoct. Je totiž jen minimální počet hráčů, kteří v sedmnácti osmnácti letech nastupují v první nebo druhé lize,“ říkal v lednu líšeňský lodivod.

Talentovaný mladík dostával větší prostor už v přípravných zápasech, v prvním jarním druholigovém zápase se ihned objevil v základní sestavě. „Jsem rozhodně spokojený s tím, kolik aktuálně dostávám v utkáních času. Někdy se třeba tolik nedaří, ale trenér mi asi věří, alespoň to tak vypadá,“ podotkl Tauš.

V přípravě dostávali pravidelně téměř shodnou minutáž s Adamem Vlasákem, bylo tak otázkou, kdo naskočí do úvodního duelu se Žižkovem.

Nakonec padla volba na Tauše, který odehrál 61 minut, poté jej vystřídal Vlasák. „Na předzápasovém tréninku jsem se dozvěděl, že budu v základu. Spalo se mi v pohodě, už v přípravě jsem v utkáních odehrál dost minut, takže jsem věděl, co od toho asi můžu čekat,“ nastiňuje mládežnický reprezentant.

Ten na svůj věk oplývá i nezvykle mužnou postavou, v sobotu se tak v poklidu zvládal v soubojích bít s urostlými obránci Žižkova. Stopeři pražského celku Marek Richter a David Broukal přitom už mají zkušenosti i z prvoligových týmů. „Podobné souboje jsem sváděl celou přípravu, na trénincích se zase utkávám s našimi stopery, kteří jsou také dost nepříjemní, takže už jsem na to pomalu zvyklý,“ usmíval se Tauš.

I on už sbíral zkušenosti i jinde než v Líšni. První fotbalové kroky sice dělal v klubu z východu Brna, v letech 2015 až 2022 však hájil barvy mládežnických výběrů Zbrojovky.

Následně se útočník, který 26. března oslaví osmnácté narozeniny, opět vrátil do Líšně a stihl nasbírat téměř tři sta druholigových minut. Ochutnal i podzimní velké pohárové utkání proti Spartě, do kterého naskočil v závěru.

V sobotu už jen z lavičky Tauš sledoval, jak jeho spoluhráči v duelu se Žižkovem neuhlídali poslední standardku a padli 0:1. „V poslední minutě jsme tam prohráli pár soubojů, což nás stálo bod,“ mrzelo jej.

Možnost na nápravu Líšeň dostane v pátek, kdy se před kamerami ČT Sport představí od šesti hodin večer v Příbrami. Na hrotu možná v základní sestavě opět bude Tauš, který po četných zkušenostech ze zimní přípravy už pravidelně sbírá i druholigové minuty. „Příprava a ostrý zápas je ale určitě něco jiného. V přípravných zápasech do toho třeba soupeř ani nechodí tolik silně, hráči Žižkova ale vše poctivě dostupovali, klidně i za cenu faulu. V tom to bylo náročnější,“ dodává.


Načítám výsledky ...