Grémium Ligové fotbalové asociace přišlo s přísným nařízením v červenci 2022, od té doby v Líšni řeší, jak si se stavbou umělého osvětlení poradí. Ani půl roku před začátkem platnosti nových podmínek však rekonstrukce nezačala. „Vše potřebné jsem sehnal, ale čekáme, jestli se podaří zajistit finanční prostředky. V této chvíli je vše otevřené, co bude, si netroufnu odhadnout,“ říká na rovinu líšeňský předseda Karel Hladiš.

Osud klubu z východu Brna nyní leží v rukou předních činitelů Národní sportovní agentury. Pokud Líšni nepřiklepnou finanční dotaci, možnost výstavby umělého osvětlení před startem příštího ročníku je nereálná. „Máme projekt a stavební povolení, jisté dofinancování nám písemně přislíbily město i kraj. Hlavní ale je financování z Národní sportovní agentury, podali jsme žádost a čekáme. Agentura totiž zatím ještě neoznámila, kdo se žádostí uspěl a kdo ne,“ nastiňuje Hladiš.

Ten už na tiskové konferenci před startem aktuální sezony přiznal, že pokud Líšeň nesežene stavební povolení a finance, musela by se stěhovat do Adax Invest Areny, kde nastupuje Zbrojovka.

Stavební povolení už Líšeň má, peníze zatím ne. „Osvětlení není možné financovat z běžného provozu, na to je třeba sehnat jiné investiční prostředky. Bez pomoci státu, města a kraje není výstavba reálná,“ vysvětluje funkcionář.

Líšeňští fotbalisté zdolali v zimní přípravě Petržalku i podruhé, jejich první gól vstřelila zimní posila Denis Dziuba (napravo).
Líšeň posílil bývalý slovenský reprezentant, při jeho debutu zdolala Petržalku

Celek z východu Brna už přitom začal plánovat i splnění druhé části nařízení grémia, kdy od sezony 2027/2028 musí na všech stadionech druholigových klubů být i vyhřívání hrací plochy. „V rámci studie celého areálu už jsme řešili hlavní problémy – jak zajistit potřebný příkon a umístění jednotlivých zařízení. Do vyřešení situace s osvětlením ale nejde pokračovat dál,“ podotýká Hladiš.

V roce, kdy Líšeň slaví sté výročí založení klubu, jí tak hrozí i černý scénář minimálně dočasného opuštění svého svatostánku. Přitom už teď bojuje s klesající diváckou návštěvností na domácích zápasech. „Doby před covidem jsou nenávratně pryč, to často býval i plný dům. Nyní už přišlo hodně lidí jen na pohárové utkání se Spartou. Snažíme se ale pro zvýšení návštěvnosti podniknout některé kroky,“ dodává předseda.