Třetí místo drží Hradec Králové, druhá Jihlava posbírala ještě o tři body víc a první České Budějovice mají dokonce dvanáctibodový náskok na Brno. Pouze vítěz si zajistí přímý postup mezi elitu. „Ambice naše i klubu byly úplně jiné. Nemůžu podzim hodnotit pozitivně,“ volil opatrná slova brněnský gólman Dušan Melichárek.

Jenže poslední domácí prohrou 1:2 s Vlašimí načala Zbrojovka už druhou polovinu soutěže. Na jaře ji čeká pouze čtrnáct kol. „Vždycky budu věřit, nedávám hlavu do písku. Potřebujeme udělat šňůru a dotáhnout se,“ upozornil brankář, jenž na podzim nechyběl ani minutu.

Největší potíž Zbrojovky spočívá v domácích duelech. Stadion v Srbské ulici je její hájemství. Jenže Brňané tady vyhráli jen čtyřikrát, dvakrát remizovali a dvakrát padli.

DOMÁCÍ ZTRÁTY

Ztrátu znamenají hlavně dvě bezbrankové remízy v řadě s Varnsdorfem a Sokolovem i prohra s Vlašimí. „Potřebujeme větší hlad po gólu. Vytvoříme si situace, dostaneme tam centry, ale to je málo. Tyto situace rozhodují zápasy s mužstvy, která k nám přijedou v bloku,“ zlobil se brněnský obránce Pavel Eismann.

Přestože má brněnský celek druhého nejlepšího střelce soutěže v podání devítigólového Lukáše Magery, schází týmu příspěvek dalších hráčů. „Některé věci se výrazně změnily, třeba držení míče. Chybí nám však rychlejší přechod do útoku, víc hráčů do vápna k zakončení,“ hodnotil brněnský kouč Pavel Šustr.

K prvnímu týmu přišel na konci srpna místo Romana Pivarníka, který neustál prohru 1:2 v Prostějově. Po sérii osmi utkání bez porážky však jeho svěřenci selhali 1:2 v Třinci i s Vlašimí. „Po příchodu trenéra Šustra hrajeme kompaktněji, zlepšili jsme herní disciplínu. Je tady spousta mladých hráčů. Vidím pozitiva, ale musíme pracovat,“ podotkl Eismann.

Kouč Šustr dává hodně příležitostí devatenáctiletým mladíkům, které vedl v dorostu. Jenže přísnější měřítko podle něho snese pouze Antonín Růsek. „Ostatní musejí ve všem hodně přidat, je před nimi ještě dlouhá cesta, aby se z nich stali ligoví hráči. Ať už to je Laďa Krejčí, Dominik Kříž, Dan Jambor, nebo speciálně Martin Zikl. Někdy si myslí, že to půjde samo, ale nepůjde,“ upozornil trenér.