Olomoucký odchovanec byl v kádru Sigmy v sezonách 2014/2015 i 2016/2017, kdy vyhrála FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU a postoupila zpět do nejvyšší soutěže. „Při prvním postupu jsem byl ještě mladý a spíš naskakoval z lavičky, u druhého už jsem hrál větší roli. Tehdy se nám moc nepovedl začátek a spadli jsme do horší části tabulky, ale pak jsme to naštěstí zlomili a začali vyhrát,“ vzpomíná Štěrba.

Uvědomuje si, že také na Zbrojovku se každý soupeř ve druhé lize připraví. „Čeká se, že budeme vyhrávat a hrát nahoře, tlak bude velký. Důležité je chytit začátek, ale věřím, že to zvládneme a budeme se každým zápasem zlepšovat,“ uvedl stoper.

V nejvyšší soutěži odehrál 49 utkání a vstřelil dvě branky, jenže v uplynulém ročníku naskočil jen šestkrát a vesměs jako střídající hráč. Na startu přípravy naznal, že větší šanci v Sigmě nedostane. „Samozřejmě jsem nechtěl utéct z boje, to jsem nikdy nedělal, ale po týdnu jsem zašel za trenérem Jílkem, ať mi přímo řekne situaci kolem mě. Zmínil Hubníka, Beneše, návrat Jemelky a nastínil mi, že mám horší výchozí pozici než oni a jestli se naskytne možnost, ať jdu. Ozvalo se Brno a jsem rád, že to tak dopadlo,“ popsal sedmadvacetiletý zadák.

Kontaktovali ho brněnský sportovní manažer Tomáš Požár s trenérem Richardem Dostálkem. „Poslední půlrok v Olomouci nebyl ideální. Věřil jsem, že někdo o mě bude mít zájem. Ozvali se a jsem rád za šanci,“ doplnil.

ZATÍM JEN PODZIM

Brno si ho chtělo pojistit na celou sezonu, ovšem hostování má zatím vyřízené jen na půl roku. „V Olomouci patrně neví, jak dopadnou s Jemelkou. Hubník a Beneš už jsou starší. Pustili mě na půl roku, když budu zdravý a hrát, asi se k tomu v zimě vrátíme. Ale pokud se mi bude v Brně dařit a v Olomouci se nic nezmění, budu tady rád pokračovat i na jaře,“ sdělil Štěrba, jenž má v Sigmě smlouvu ještě na dva roky.

Ve Zbrojovce narazil na mnoho známých tváří, vyrůstal s Janem Hladíkem, s Janem Hlavicou dokonce bydlel. „Adaptace nebyla složitá, ani s ní nemívám problém, zapadnu do kolektivu a věřím, že i tady se mi to povede. Některé hráče jsem znal, takže jsem věděl, do čeho jdu a přivítání bylo fajn,“ řekl.

Uprostřed obrany má nahradit kapitána Pavla Dreksu, který se nechal vyvázat ze smlouvy v Brně. Jenže o místo vedle zmiňovaného Hlavici bojují i uzdravení Lukáš Kryštůfek s Jakubem Šuralem. „Konkurence je velká, ale trenér Dostálek o mě stál. Neřekl mi, že budu hrávat, to bych ani nechtěl, je však na mně, abych předváděl co nejlepší výkony na tréninku i v zápasech. Konkurence je pro každého hráče dobrá, díky ní se zlepšuje, může něco okoukat a posune se dál,“ podotkl Štěrba.

Zbrojovku v sobotu čeká generálka ve Zlíně a příští pátek už ostrý start na hřišti Táborska. „Myslím, že příprava jde, jak má, trenéři dělají maximum, máme různé taktické varianty, věnujeme se standardním situacím a ladíme na ligu. Generálka ve Zlíně bude zkouška ohněm. Myslím, že máme dostatečně kvalitní tým, abychom se porvali o postup,“ dodal stoper.